CZ | DE | EN

Svět kostiček®

Minulé výstavy / akce
obrázek výstavy

Svět kostiček®

výstava 16.09.2016—30.10.2016

Muzeum Nejdek

Výstava exponátů ze stavebnice Lego představí různými způsoby světově proslulou stavebnici, která si získala srdce dětí i dospělých. Náplň výstavy budou dále tvořit ucelená témata z historie produkce společnosti Lego a speciality z dílen českých stavitelů a soukromých sbírek sběratelů.

Expozice představí i nejrůznější tovární sety a „MOC“ díla (My own Creation – má vlastní tvorba). Bude se jednat například o město z kostiček s kolejištěm a vlakovými soupravami, pro slečny a děvčata oblíbená edice Lego Elves, dále z filmové tvorby the Simpsons, Ghostbusters, Wall-E! Příznivci automobilů se mohou těšit na modely vozidel.

Dále návštěvníky mohou lákat novinky z aktuální produkce společnosti Lego®, expozice Star Wars a mnoho dalších exponátů z  různých časových období, dokumentující vývoj stavebnice. Součástí výstavy bude i dětský koutek ke stavění a obchůdek s vybranými druhy nejvíce poptávaných nových továrních setů.

Výstava je přístupná od 16. září.

obrázek výstavy

Výstava hraček

výstava 9.06.2016—11.09.2016

Muzeum Nejdek

Výstava panenek, kočárků, pokojíčků, medvídků, vozítek, autíček aj. představí část sbírky sběratelky hraček a panenek Aleny Pleslové, která svou sbírku buduje již přes čtvrt století. Jsou v ní zastoupeny hračky pro holky a kluky od konce 19. století do 2. poloviny 20. století. Po vernisáži jsme přidali několik fotografií.

obrázek výstavy

Paličkování

ukázka řemesla 21.05.2016—21.05.2016

Muzeum Nejdek

Členky sdružení Krušnohorská krajka budou předvádět paličkování - staré řemeslo, které má v Krušných horách tradici už od 16. století. Doprovodná akce k výstavě.

obrázek výstavy

RADOST kolem nás

výstava 5.05.2016—5.06.2016

Muzeum Nejdek

Již 10. ročník výstavy pořádané v nejdeckém muzeu bude oslavou všeho, co dokáže potěšit. Dospělí mívají největší radost z toho, když štěstí a spokojenost svítí v dětských očích.

obrázek výstavy

Muzeum v Nejdku otevře 5. května

oznámení 23.02.2016—5.05.2016

Muzeum Nejdek

Po zimní přestávce zahájí nejdecké muzeum sezonní provoz výstavou Radost kolem nás. Jde o další z cyklu výstav, kterými se zde prezentuje místní občanské sdružení Dětská radost. Tentokrát půjde o jubilejní, již X. ročník. Podrobnější informace očekávejte brzy.

obrázek výstavy

1. světová válka

přednáška 17.09.2015—17.09.2015

Muzeum Nejdek

Historik muzea Mgr. Jan Nedvěd se bude věnovat nejen hlavním válečným bojištím, ale zejména situaci na Karlovarsku a vedlejším, méně známým bojovým akcím. a některým dobrodružným osudům aktérů do té doby největšího konfliktu lidstva.

Začátek v 17 hodin.

obrázek výstavy

1. světová válka

výstava 25.06.2015—27.09.2015

Muzeum Nejdek

Výstava slučuje stávající výstavu Muzea Sokolov a putovní výstavu o Velké válce našeho muzea. Informační panely přiblíží charakteristiky všech válečných front ve světě - od pekla zákopové války přes námořní i pouštní operace až po guerillovou válku v Africe - i válku v odrazu regionálním - na Karlovarsku. Data a množství fotografií doplní vystavené zbraně, vojenská výstroj, medaile a další předměty spojené s prvním světovým konfliktem moderní doby.

obrázek výstavy

Paličkování

ukázka řemesla 16.05.2015—16.05.2015

Muzeum Nejdek

Členky sdružení Krušnohorská krajka budou předvádět paličkování - staré řemeslo, které má v Krušných horách tradici už od 16. století. Doprovodná akce k výstavě.

obrázek výstavy

Motýlí RADOST

vernisáž + výstava 7.05.2015—21.06.2015

Muzeum Nejdek

Letošní jarní výstava rukodělných výrobků Občanského sdružení Dětská radost je již IX. ročníkem této tradiční akce, která představí handicapované děti ze sdružení, jejich rodiny, kamarády. Sdružení se snaží integrovat tělesně postižené děti do společnosti a zabývá se zkvalitněním a usnadněním života rodin s handicapovanými dětmi.

"Motto a název výstavy spojuje část názvu občanského sdružení Dětská radost se symbolem křehkosti a zranitelnosti, s motýlem. Pokud chceme, aby motýl mohl svůj život prožít v bezpečí a bez úhony, musíme pochopit jeho zvláštnosti - je citlivý na dotek, snadno se zraní, potřebuje volný prostor a co nejvíc svobody. Každý z motýlů je originál, krásný svou osobitostí. To stejné platí i o dětech z Dětské radosti," říká Martina Primasová z občanského sdružení. Motýl je také hlavním motivem výtvarných prací.

Vystavené výrobky jsou prodejní, paličkované výrobky Dětské radosti věnovaly členky občanského sdružení Krušnohorská krajka, další výrobky věnovaly děti ze stacionáře Mateřídouška. Výstavu doplní výtvarné práce dětí ZŠ Karlovarská a ZŠ náměstí Karla IV. v Nejdku.

Vernisáž 7. května v 17 hodin.

Po vernisáži jsme přidali několik fotografií.

 

obrázek výstavy

Muzeum v NEJDKU bude od 7.5. OTEVŘENO

sdělení 1.01.2015—6.05.2015

Muzeum Nejdek

Po dlouhé zimní přestávce bude v pobočce v Nejdku zahájen sezónní provoz otevřením výstavy Motýlí radost.

obrázek výstavy

Dlouhá noc

6.12.2014—6.12.2014

Muzeum Nejdek

Podle dřívější tradice ženy před Štědrým dnem paličkovaly celou noc, aby ráno měly výrobky hotové. Přišel si pro ně hospodář a dětem donesl různé pochoutky.

Paličkování má v Krušnohoří tradici již od 16. století a celá oblast svými krajkami proslula. Členky sdružení Krušnohorská krajka na tuto tradici navázaly a předvedou své umění.

obrázek výstavy

100 let terénní archeologie v Karlovarském kraji

vernisáž + výstava 11.09.2014—2.11.2014

Muzeum Nejdek

Výstava mapuje archeologické aktivity a nejvýznačnější lokality a bohaté nálezy ve zdejším kraji. Je rozdělená do tří etap archeologických bádání. První přibližuje výzkumy převážně německých archeologů do roku 1945, druhá poválečné období do roku 1971 a poslední etapa je spojená s nástupem nové generace archeologů, kteří v regionu působí od roku 1972 do současnosti.

Návštěvníci se seznámí nejvýznačnějšími lokalitami a bohatými nálezy z chebského hradu, Kynšperku, Lokte, okolí Karlových Varů či stolové hory Vladař u Žlutic a řadou dalších. Na výstavě lze zhlédnout rovněž nálezy z hradiště v Tašovicích z období mezolitu staré několik tisíc let, keramiku a kovové předměty z doby bronzové a železné, množství středověkých nálezů z hradů.

U každého nálezu jsou uvedeny GPS souřadnice. V prodeji je katalog s místy nálezů, kde se zájemci dozvědí bližší inforamce a pomocí uveřejněných GPS tak získají i zajímavé tipy na výlety.

Celý projekt je financován za podpory evropských zdrojů.

Vernisáž 11. září v 17 hodin.

obrázek výstavy

Reklama a děti

výstava 3.07.2014—7.09.2014

Muzeum Nejdek

Výstava Muzea obchodu v Bratislavě představuje reklamy, které v minulosti, stejně jako dnes, souvisejí s dětmi. Jsou buď na děti, ve skutečnosti na rodiče, zaměřené nebo jsou to reklamy, v nichž děti přímo vystupují. Muzeum obchodu má ve svých sbírkách všechny formy historické reklamy, kde mají děti zastoupení – smaltované a plechové tabule, plakáty, kartónové vývěsky a stojany i různé druhy obalů.

obrázek výstavy

Sladký život čokolády

výstava 15.05.2014—29.06.2014

Muzeum Nejdek

Hlavní součástí expozice budou čokoládové a kakaové obaly přibližně od 60. let minulého století až do současnosti. Výstava vysvětlí, co je to nápoj bohů, kde se čokoláda vzala, přiblíží pěstování kakaovníku, zpracovávání kakaových bobů a jejich odrůdy. Také poodhalí rozdíl mezi hořkou, mléčnou a bílou čokoládou.

Po vernisáži jsme přidali několik fotografií.

obrázek výstavy

Paličkování

ukázky řemesel 5.04.2014—5.04.2014

Muzeum Nejdek

Členky sdružení Krušnohorská krajka budou předvádět paličkování - staré a dnes již pozapomenuté řemeslo, které má v Krušných horách tradici už od 16. století.

Akce potrvá od 10 do 16 hodin.

 

obrázek výstavy

Kočky a kočičky pro RADOST

výstava 28.03.2014—27.04.2014

Muzeum Nejdek

Výrobky s jarní a velikonoční tématikou nabídne prodejní výstava, kterou připravilo muzeum ve spolupráci s občanským sdružením Dětská radost, což je sdružení rodičů, kteří se starají o handicapované děti. Děti své výrobky vyráběly ve stacionáři Mateřídouška Chodov, také s přispěním rodičů.

obrázek výstavy

Adventní koncert

koncert 8.12.2013—8.12.2013

Muzeum Nejdek

Na tradičním adventním koncertě vyslechnou návštěvníci písně vánoční a krušnohorské. Ty zazní v podání karlovarského Souboru lesních rohů Corni pod vedením Bohumíra Hájka a Berty Růžičkové, proslulé nejdecké lidové citeristky.

Začátek v 15 hodin.

obrázek výstavy

Muzeum v Nejdku ZAVŘENÉ

sdělení 8.12.2013—27.03.2014

Muzeum Nejdek

Zahájili jsme zimní provoz. Otvíráme 28.3. s velikonoční výstavou..

obrázek výstavy

Dlouhá noc

7.12.2013—7.12.2013

Muzeum Nejdek

Podle dřívější tradice ženy před Štědrým dnem paličkovaly celou noc, aby ráno měly výrobky hotové. Přišel si pro ně hospodář a dětem donesl různé pochoutky. Paličkování má v Krušnohoří tradici již od 16. století a celá oblast svými krajkami proslula. Členky sdružení Krušnohorská krajka na tuto tradici navázaly a předvedou své umění.

obrázek výstavy

Historie krajiny Krušných hor pohledem přírodovědce

přednáška 10.10.2013—10.10.2013

Muzeum Nejdek

Dnešní příroda Krušných hor je překvapivě pestrá. Bylo tomu tak vždy? Jaký byl vývoj Krušných hor od poslední doby ledové do současnosti? Jak lidská činnost poškodila či "vylepšila" zdejší přírodu? Odpovědi na tyto otázky nabídne Mgr. Jan Matějů. 

obrázek výstavy

Rudné hornictví na Nejdecku

výstava 19.09.2013—1.12.2013

Muzeum Nejdek

Výstava přiblíží detailně příběh zdejšího kraje. Nejdecká část Krušných hor, pramenná oblast a povodí říčky Rolavy, má velmi bohatou a slavnou historii. Ta je po většinu svého trvání těsně spjata s horníky a geologickými poklady v podobě nalezišť rud cínu a dalších, návštěvníky zavedeme hluboko do minulosti, kdy zdejší kraj ležel na dně moří a proháněli se nad ním trilobiti, osvětlí, jak vznikaly Krušné hory a jaký byl postup jejich kolonizace. Jaké útrapy provázely hornickou činnost, co se stalo v Nejdecké úpravně uranových rud? Jak hornictví poznamenalo Krušné hory a co je čeká v budoucnu? Odpovědi naleznou zájemci na výstavě.

obrázek výstavy

Loutky z depozitáře

výstava 6.06.2013—15.09.2013

Muzeum Nejdek

Výstava představí loutky a rodinná loutková divadla z depozitáře chebského muzea. Návštěvníci se seznámí s historií loutkového divadla v Čechách od 18. století až po současnost, s důrazem na západočeskou loutkovou scénu, která má dlouholetou tradici.

Návštěvníci budou moci zhlédnout vzácné třetí kopie loutek Spejbla a Hurvínka, které vytvořil Gustav Nosek. Také Jaroslav Král se zapsal do dějin chebského loutkářství a jeho loutky patří dnes mezi nejcennější části sbírky loutek. Zájemci o výstavu se rovněž seznámí s fenoménem tak zvaných rodinných loutkových divadel. Současná česká loutková scéna je zastoupena loutkami Růženy Stefanové (dcery Jaroslava Krále) a Šárky Váchové, výtvarnice a autorky mnoha loutkových filmů včetně večerníčků pro děti.

Malí návštěvníci si mohou v dílničce na výstavě vyrobit pohyblivé loutky kašpárka, čerta, princezny i dalších pohádkových postaviček.

 

obrázek výstavy

Umění lovu – od pěstního klínu k ručnici

přednáška 16.05.2013—16.05.2013

Muzeum Nejdek

Historik Lukáš Svoboda, autor současné výstavy, zaměřil svou přednášku na umění lovu z pohledu používaných zbraní. Čím lovili naši prapředci a předci, nejen ti v kůži odění, ale například před dvěma sty lety? Přednášející promluví nejen o v podtitulu zmíněném pěstním klínu a palných zbraních, ale i dalších "vývojových mezičláncích". Všechny zbraně samozřejmě představí i formou projekce.

Začátek je v 17 hodin.

 

obrázek výstavy

Umění lovu

Výstava 11.04.2013—26.05.2013

Muzeum Nejdek

Výběr z autorské výstavy Muzea Karlovy Vary, která s podtitulem "Od obživy ke kratochvíli" představuje lov v celém jeho vývoji od paleolitu k počátku 20. století. Přibližuje technologický vývoj, způsob lovu, náboženský i světský význam lovu, jakož i umělecké zpracování loveckých výzbrojí a výstrojí a inspiraci lovem v umění.¨

Přiložili jsme rovněž snímky z vernisáže.

obrázek výstavy

Sluníčková výstava pro Radost

výstava 8.03.2013—5.04.2013

Muzeum Nejdek

Výrobky s jarní a velikonoční tématikou nabídne prodejní výstava, kterou připravilo muzeum ve spolupráci s občanským sdružením Dětská radost. Výrobky sdružení doplní výkresy a trojrozměrné práce žáků nejdeckých základních škol, tématem jejich prací bude slunce, sluníčka i slunéčka ve všech možných podobách a zpracováních.

 

obrázek výstavy

ZIMNÍ PROVOZ

oznámení 1.01.2013—7.03.2013

Muzeum Nejdek

Přes zimu bude omezený provoz do 7. března  ZAVŘENO. V roce 2013 pro Vás připravujeme řadu zajímavých akcí a těšíme se na Vás!

obrázek výstavy

Adventní koncert

Koncert 16.12.2012—16.12.2012

Muzeum Nejdek

Na tradičním adventním koncertě vyslechnou návštěvníci písně vánoční a krušnohorské. Ty zazní v podání karlovarského Souboru lesních rohů Corni pod vedením Bohumila Hájka a Berty Růžičkové, poslední žijící lidové citeristky.

 

obrázek výstavy

Dlouhá noc

paličkování 8.12.2012—8.12.2012

Muzeum Nejdek

Podle dřívější tradice ženy před Štědrým dnem paličkovaly celou noc, aby ráno měly výrobky hotové. Přišel si pro ně hospodář a dětem donesl různé pochoutky. Paličkování má v Krušnohoří tradici již od 16. století a celá oblast svými krajkami proslula. Členky sdružení Krušnohorská krajka na tuto tradici navázaly.

obrázek výstavy

Pod stromeček dáreček

Výstava 7.12.2012—21.12.2012

Muzeum Nejdek

Tradiční vánoční výstavu připravilo tektokrát muzeum ve spolupráci s výtvarnicí Zuzanou Motlíkovou a dětmi ze základních nejdeckých škol. Základ prodejní výstavy tvoří porcelánové obrázky Zuzany Motlíkové, její součástí je i soutěž o nejkrásněji zabalený dárek a samozřejmě dětské výtvarné práce.

 

obrázek výstavy

Židé v boji a odboji

Výstava 20.09.2012—25.11.2012

Muzeum Nejdek

Utrpení Židů v letech 1938 - 1945 završené tragédiemi ve vyhlazovacích táborech je všeobecně známé. Českoslovenští Židé (samozřejmě nejen českoslovenští) se však nepoddali osudu pronásledované a k vyhlazení určené komunity a ač se německý teror stupňoval, zapojili se do odboje v Čechách, na Moravě i na Slovensku.Tisíce z nich - ženy i muži - se při první příležitosti staly příslušníky československé armády a se zbraní v ruce bojovaly proti nacismu a fašismu na všech frontách světové války. A právě jim je věnována tato výstava.

obrázek výstavy

O strašácích vědecky

Přednáška s besedou 13.09.2012—13.09.2012

Muzeum Nejdek

Rudolf Šmíd se fenoménem strašáků zabývá naplno, zodpovědně a až vědecky. K výstavě Hastroši, plašiči a animisté připravil přednášku, na níž se podělí o všem, co se za šestnáct let, co se strašákům věnuje, dozvěděl.

 

obrázek výstavy

Hastroši, plašiči a animisté

28.06.2012—16.09.2012

Muzeum Nejdek

Neobvyklá JE Výstava Rudolfa Šmída. Strašáci tu jsou odedávna a jejich existence souvisí s potřebou člověka chránit před vetřelci svoji úrodu či domácí zvířectvo, když on sám nemohl být nablízku. Málo vděku se jim od nás za ta léta služby dostalo. Stali se jen součástí hanlivého rčení: „Vypadáš jako strašák do zelí”.

Rudolf Šmíd strašáky fotograficko-sociologicky pozoruje již šestnáctý rok.Z titulu své druhé profese sociologa strašákům založil před šesti lety na půdě Masarykovy univerzity samostatnou vědní disciplinu – terriculologii (terriculus; latinsky strašák).

 

obrázek výstavy

Krása starých školních obrazů

výstava 19.04.2012—24.06.2012

Muzeum Nejdek

Pamatujete na staré školní obrazy, které sloužily k výuce? Neboli edukační obrazy? Krásné byly zejmény ty od Zdeňka Buriana. Vzpomínáte na staré atlasy a učebnice? Vypadaly jinak než ty dnešní a zejména vzpomínky pamětníků jim přiřazují s odstupem řady let jisté kouzlo, které tato výstava připomene. Řada exponátů pochází ze sbírek Pedagogického muzea v Praze. K vidění budou již zmíněné obrazy, dále učebnice, atlasy, ale také stará školní lavice a počitadlo. Chybět rovněž nebudou obrazy Zdeňka Buriana, který dokázal geniálním způsobem přiblížit prehistorický svět.

obrázek výstavy

S radostí do jara

8.03.2012—13.04.2012

Muzeum Nejdek

Ve spolupráci s OS Dětská radost, ZŠ Karlovarská a OS Krušnohorská krajka se stejně jako v předchozích ročnících koná prodejní výstava s jarní a velikonoční tématikou. Zakoupením velikonoční dekorace přispějete na handicapované děti z Nejdku.

 

obrázek výstavy

Do 8.března ZAVŘENO

3.01.2012—8.03.2012

Muzeum Nejdek

I v letošním roce pro Vás chystáme řadu pěkných akcí, zachovejte nám proto svoji přízeň, těšíme se opět na setkání s Vámi!

obrázek výstavy

Adventní koncert

17.12.2011—17.12.2011

Muzeum Nejdek

Adventní koncert svede dohromady v muzeu karlovarský Soubor lesních rohů Corni, který založil a vede hornista Bohumír Hájek, a paní Bertu Růžičkovou, poslední žijící lidovou citeristku. Zazní písně vánoční, ale i krušnohorské písně doprovázené na polozapomenutou citeru.

obrázek výstavy

Dlouhá noc

10.12.2011—10.12.2011

Muzeum Nejdek

10. prosince pod názvem Dlouhá noc, kdy v muzeu budou ženy ze sdružení Krušnohorská krajka paličkovat krajky. Paličkování se sice odehraje přes den - od 10 do 16 hodin, název Dlouhá noc má ale své opodstatnění. Podle dřívější tradice ženy před Štědrým dnem paličkovaly celou noc, aby ráno měly výrobky hotové. A 17. prosince se v muzeu od 15 hodin uskuteční adventní koncert souboru lesních rohů Corni.

Podle dřívější tradice ženy před Štědrým dnem paličkovaly celou noc, aby ráno měly výrobky hotové. Přišel si pro ně hospodář a dětem donesl různé pochoutky. Paličkování má v Krušnohoří tradici již od 16. století a celá oblast svými krajkami proslula. Členky sdružení Krušnohorská krajka na tuto tradici navázaly a prastaré řemeslo oživují a zachovávají pro další generace.

 

obrázek výstavy

Máme rádi Vánoce

výstava 24.11.2011—30.12.2011

Muzeum Nejdek

Jde o Vánoce, jak je ve svých výtvarných dílech zpodobnily děti nejdeckých základních a mateřských škol. Na výstavě jsou k vidění rovněž betlémy, tentokrát již ne vytvořené dětmi. Lze zhlédnout Krušnohorský betlém ze sbírek muzea, Nejdecký betlém, který vytvořil řezbář Jiří Lain a vyřezávané betlémy Josefa Dlouhého a Petra Hrachovce.

 

obrázek výstavy

Českoslovenští legionáři

Přednáška 3.11.2011—3.11.2011

Muzeum Nejdek

Proč se na 100 tisíc mladých Čechů rozhodlo vrátit se ze zajetí do válečných zákopů? Zač bojovali? Jakou úlohu sehrál jejich boj při vzniku ČSR? Na tyto otázky odpoví přednáška Jana Nedvěda.

obrázek výstavy

Českoslovenští legionáři

Výstava 29.09.2011—13.11.2011

Muzeum Nejdek

Výstava připomíná historická tažení, bitvy, strastiplný návrat bojovníků za národní samostatnost z doby 1.sv.války, z francouzské, italské a ruské fronty, ruské revoluce a občanské války. Kromě výzbroje, výstroje a uniforem legionářů seznamuje výstava s historickými fakty i mýty, vytvořené kolem legií.

obrázek výstavy

Karel IV. a drahé kameny

Výstava 16.06.2011—18.09.2011

Muzeum Nejdek

Uvidíte pozoruhodnou výstavu vzácných kamenů zapůjčenou z Muzea Českého ráje v Turnově. Doba Karla IV. se výrazně zapsala do dějin zpracování drahých kamenů v Čechách. Středověké naleziště drahokamů svým významem přesahuje oblast Čech. Jedná se o jediné naleziště, z něhož pocházejí drahé kameny, které se používaly v architektuře vrcholné gotiky.

 

 

obrázek výstavy

Radek Skopec – Obraz, zdroj zážitku a vzrušení

Výstava 5.05.2011—12.06.2011

Muzeum Nejdek

Výstava chodovského výtvarníka, který preferuje biomorfní tvary a strukturální malby velkých formátů. Od kreseb, portrétů až po bohatě strukturované obrazy, jež se vyznačují dynamickou expresí až živočišností.

obrázek výstavy

Velikonoční paličkování v muzeu

kulturní akce 26.03.2011—26.03.2011

Muzeum Nejdek

Doprovodná akce výstavy Vítání jara s radostí, která návštěvníky seznámí s tradiční výrobou krušnohorské paličkované krajky. Lidé si budou smět sami vyzkoušet, kolik práce jedna taková krajka s velikonočním motivem obnáší. Více v záložce PRO NOVINÁŘE.

obrázek výstavy

VÍTÁNÍ JARA S RADOSTÍ

Výstava 24.03.2011—30.04.2011

Muzeum Nejdek

Pátý ročník tradiční prodejní výstavy, kterou pořádá Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s OS Dětská radost a ZŠ Karlovarská Nejdek.

obrázek výstavy

MUZEUM ZAVŘENÉ

24.12.2010—20.01.2011

Muzeum Nejdek

Do 24.března 2011 bude pobočka uzavřena.

obrázek výstavy

Paličkování o nejdeckém jarmarku

kulturní akce 12.12.2010—12.12.2010

Muzeum Nejdek

Občanské sdružení Krušnohorská krajka předvede umění této tradiční výroby zejm.v 19.stol. Za vzor si berou tzv.DLOUHOU NOC, kdy ženy před Štědrým dnem celou noc paličkovaly, ráno své výrobky prodaly, aby měly na štědrovečerní skromné jídlo.

obrázek výstavy

Adventní koncert

Koncert 4.12.2010—4.12.2010

Muzeum Nejdek

Hrají: paní Berta Růžičková – citera, Corni - lesní rohy. Soubor studentů ZUŠ A. Dvořáka Karlovy Vary, Konzervatoře Plzeň, JAMU Brno, členů KSO, přátel Horního hradu, sv. Huberta a písní A. Günthera, zazní písně o přírodě, lidech, zimě a Vánocích od Antona Günthera.

 

 

obrázek výstavy

Vánoční zvyky na Karlovarsku

Přednáška 2.12.2010—2.12.2010

Muzeum Nejdek

Na Štědrý den dodržovali naši předkové desítky zvyků. Ze známých je stoupání bosou nohou na sekeru ležící na zemi, lití olova, krájení jablka, pouštění lodiček nebo házení střevíce. V průběhu Štědrého večera se nikdo nesměl zvednout od stolu do té doby, dokud všichni nedojedli. Věřilo se, že o dalších Vánocích by se rodina nesešla celá. Z kapra, servírovaného k slavnostní večeři, schovala hospodyně šupiny – to proto, aby se v domácnosti držely peníze.

 

obrázek výstavy

Papírové betlémy

Výstava + Vernisáž 18.11.2010—9.01.2011

Muzeum Nejdek

Přijměte pozvání na vánoční výstavu, která představí papírové betlémy současných autorů. Můžeme obdivovat ztvárnění a pojetí tohoto tématu od Vladimíra Janáčka, Jarmily Haldové, Daniela Ladmana nebo od Nadi Kotrčové.

 

 

obrázek výstavy

O tradici a fenoménu hotelu PUPP

přednáška 27.10.2010—27.10.2010

Muzeum Nejdek

Počátky GH Pupp spadají až do roku 1701, kdy byl postaven Saský sál. Klíčový význam pro vývoj hotelu měla hoteliérská dynastie rodiny Puppů, jež v průběhu 200 let sehrála důležitou roli v dějinách kv.gastronomie a podnikatelství, o osudech rodiny Puppů, zejména otce zakladatele J.G.Puppa, jeho synů a vnuků ale i o žijících potomcích dynastie Puppů v Rakousku a Německu.

 

obrázek výstavy

II.světová válka

výstava 30.09.2010—7.11.2010

Muzeum Nejdek

Sokolovské muzeum připravilo výstavu o největším světovém konfliktu, jehož následky přetrvávají až do současnosti. Dozvíte se o příčinách, chronologickém průběhu a následcích II. světové války a jaký vliv měla na zdejší kraj. Na výstavě se také prezentují dobové trojrozměrné předměty. Obrazově bude doplněna o události v Nejdku.

obrázek výstavy

Romantické cesty zanikající krajinou Medardu

přednáška 23.09.2010—23.09.2010

Muzeum Nejdek

 

Přednáška ke stejnojmenné výstavě. Na místech bývalých lomů Medard a Libík se tvoří jezírka, potoky s vodopády, peřejemi i barevné bažiny. Nová tvář těžbou zničené krajiny. V současné době tento prostor mizí pod hladinou vznikajícího jezera Medard a fotografie zůstanou jedinou připomínkou neobvyklé krajiny.

obrázek výstavy

Romantické cesty zanikající krajinou

výstava 24.06.2010—26.09.2010

Muzeum Nejdek

Fotografie ukazují, že i těžbou zničená a ztracená krajina vyuhlených lomů Libík a Medard získala po opuštění lidmi zvláštní kouzlo. Probíhající rekultivace a postupné zatápění opět krajinu krajinu, fotografie budou jedním z mála dochovaných dokladů o síle přírody, spontánním vývoji postindustriální krajiny a její nečekané kráse. Autory jsou S.Kuncocá a J.Tyller.

 

obrázek výstavy

V hlavní roli Vladimír Ráž

výstava 6.05.2010—20.06.2010

Muzeum Nejdek

4.7. uplynulo 10 let od úmrtí nejdeckého rodáka herce Vladimíra Ráže. Výstava připomíná jeho mládí strávenému v Nejdku, přibližuje role v ND a filmu. Dodnes žije v povědomí jako princ v legendární pohádce Pyšná princezna. Do rodného města častokrát zajížděl, s divadelním souborem Jirásek v Nejdku sehrál v roce 1971 hru Lišák Pseudolus, účastnil se jako host 1. Poutě dobré vůle v červnu 1990.

obrázek výstavy

Spolu a hravě...

výstava 11.03.2010—25.04.2010

Muzeum Nejdek

Společně s OS Dětská radost  a s Městskou knihovnou již počtvrté pořádáme prodejní velikonoční výstavu, jejíž výtěžek půjde na potřeby handicapovaných dětí a jejich integraci mezi občany v Nejdku. Letošní podtitul zní: „Jarní mláďátka vyrobí nám děťátka“. Nejhezčí soutěžní výtvory ohodnotí sami návštěvníci.

 

obrázek výstavy

Marta Dvořáčková je OSOBNOST MĚSTA 2009

5.02.2010—28.02.2010

Muzeum Nejdek

V anketě  vypsané nejdeckou radnicí ZVÍTĚZILA mezi čtyřmi nominovanými naše dlouholetá pracovnice muzea paní Marta Dvořáčková. Město Nejdek každoročně hledá osobnost, která svým celoživotním dílem, svou prací, dílem či skutkem významně přispěje k propagaci a reprezentaci města. BLAHOPŘEJEME

obrázek výstavy

Advent v muzeu, koncert

12.12.2009—12.12.2009

Muzeum Nejdek

Součástí nejdeckého jarmarku 12.12. je i kulturní program v muzeu. Výstava historických fotografií Nejdku, vánočních perníků soutěže Nejdecký perník a sněhuláků soutěže Sněhulákoviny

obrázek výstavy

Katastrofy a něštěstí v Karlových Varech a Nejdku

Výstava 5.11.2009—10.12.2009

Muzeum Nejdek

Výstava věnovaná pohromám a neštěstím, které postihly lázeňské a hornické město během staletí (velké požáry, povodně, výbuchy karlovarského vřídla, intervence cizích vojsk, hladomory v Krušnohoří a morové epidemie).

 

obrázek výstavy

Křest knihy a přednáška

křest knihy s besedou 15.10.2009—15.10.2009

Muzeum Nejdek

křest publikace Krušnohorský Semmering 1899 - 2009 vydané u příležitosti 110 let železniční tratě Karlovy Vary - Johangeorgenstadt. Autoři knihy: Jiří Hummler, Robert Koutný, Michal Roh a Rudolf Tyller.

obrázek výstavy

Tváře Krušnohoří

Přednáška 8.10.2009—8.10.2009

Muzeum Nejdek

Petr Mikšíček nás pozve na pouť po celém hřebeni Krušných hor a představí novou stejnojmennou knihu, která vznikla podle vyprávění pamětníků a je volným pokračováním úspěšné publikace Znovuobjevené Krušnohoří.

obrázek výstavy

Krušnohorský Semmering 1899 – 2009

Výstava 18.09.2009—1.11.2009

Muzeum Nejdek

110 let železniční tratě z Karlových Varů do Potůčků a saského Johanngeorgenstadtu, která měla zásadní vliv na hospodářský i společenský rozvoj regionu, výstava o historii trati a její technické jedinečnosti. Pro své odvážné stavební řešení, množství mostů, tunelů a náročné sklonové poměry je poprávu nazývána Krušnohorským Semmeringem.


obrázek výstavy

O Krušnohoří

7.05.2009—21.06.2009

Muzeum Nejdek

Výstava v Nejdeckém muzeu : obrazů karlovarského umělce Petra Strnada.

Krajské muzeum Karlovarského kraje
Muzeum Karlovy Vary
v roce 2017 oslavilo
150 let od založení


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin