CZ | DE | EN
výstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstava

Porcelán pro Titanic

Muzeum Karlovy Vary

výstava od 13.04.2022 do 30.04.2022

Výstavu porcelánu určeného pro loď Titanic mohou návštěvníci muzea obdivovat ve vstupní hale.

Před 110 lety, 15. dubna 1912, se potopila slavná loď RMS Titanic, která fascinuje lidi dodnes. Stavba tohoto plavidla započala v březnu 1909, v roce 1911 byla spuštěna na vodu a na jaře následujícího roku bylo zahájeno její pravidelně užívání. Tedy alespoň tak to bylo naplánováno. My dnes víme, že Titanic vyplul pouze na jednu cestu – první a zároveň i svoji poslední.

Cestu z anglického Southamptonu do Ameriky si nemohl dovolit každý a na těchto lodích se plavila náročná a zámožná klientela. Tomu odpovídalo nejen zařízení lodi, ale i její vybavení. Své porcelánové nádobí dodala i továrna v nedaleké Březové – Pirkenhammer. Výrobky této firmy byly ve druhé polovině 19. a prvních desetiletích 20. století synonymem luxusu a kvality. Právě proto Pirkenhammer vybavil restaurace a kavárny na Titanicu nádobím s typickou korunkou a zkříženými kladívky. Nicméně téměř jistě nebyl jediný a zajisté své výrobky dodaly i porcelánky britské.

Pirkenhammer vyrobil pravděpodobně více kusů, než bylo na lodi a po potopení Titanicu zůstalo nádobí v Březové. Díky tomu se dostalo v 90. letech 20. století do sbírek Muzea Karlovy Vary. Tvar Titanic byl zaregistrován v únoru 1912, ale vyráběl se i po námořním neštěstí a některé kusy byly vyrobeny i po roce 1918, ale již nenesou název tvaru „Titanic“.

Na lodi byl téměř jistě servis zdobený zlacením a zelenými girlandami. Stejný, ale pocházející ze současnosti, vyrábí porcelánka v anglickém Derby a zájemci si mohou u této firmy zakoupit kopii servisu z Titanicu.

výstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstava
Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj