CZ | DE | EN
výstava

500 let historie dolu Svornost v Jáchymově

Muzeum Královská mincovna Jáchymov

přednáška 12.03.2022 od 17:00 do 18:30

Přednášející Martin Přibil, vedoucí dolu Svornost, přiblíží historii tohoto nejznámějšího jáchymovského dolu. V dole Svornost se dobývalo stříbro, později kobalt, uran a další rudy. Název dolu se údajně dovolává na dohodu mezi těžaři, kteří se sjednotili do jednoho svorného těžařstva „Svornost“.

Šachta Svornost stejnojmenného dolu byla založena kolem roku 1530, dnešní důl Svornost vznikl postupným sloučením osmi větších a několika menších dolů. Byly to doly Svornost, Helena Huber, Vysoká jedle, Pole věčného míru, Sv. Vít, Františka, Jordán a Cech císaře Josefa na žíle Zlatá růže. V roce 1864 byl v dole naražen vydatný termální pramen, který důl začal zatápět. To, že je tato voda radonová a léčivá, se zjistilo až v roce 1924, kdy se začal tento pramen využívat pro potřeby jáchymovských lázní. Do dnešních dnů horníci dolu Svornost pečují o vodovody s léčivou vodou.

Přednáška je pokračováním cyklu „Krušné hory— malé pohoří světového významu". Cyklus přednášek se koná v rámci propagace zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Začátek v 17 hodin.

výstava
Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin