CZ | DE | EN
výstava

Odešel Stanislav Burachovič

Muzeum Karlovy Vary

od 5.01.2022 do 30.01.2022

V neděli 2. ledna 2022 navždy odešel karlovarský historik a významný pracovník Muzea Karlovy Vary Stanislav Burachovič.

Narodil se 13. října 1950 v Karlových Varech v česko-německé rodině. Po absolvování studia nastoupil roku 1976 jako samostatný odborný pracovník do Muzea Karlovy Vary, kde pracoval až do konce roku 2017. Věnoval se především vlastivědě a kulturním dějinám Karlových Varů a Karlovarského kraje. Těžištěm jeho odborného zájmu se staly památky a umění v regionu západočeských lázní, rudné hornictví v Krušných horách a ve Slavkovském lese, vlastivědné písemnictví Karlovarska, národopis bývalého Loketského kraje, historie lázeňství v českomoravských zemích a česko-(sudeto)německé vztahy.

Stal se jedním ze zakladatelů Historického semináře Karla Nejdla v roce 1990. Je autorem či spoluautorem více než 50 knih a stovek odborných i popularizačních článků a studií na tato témata. Podílel na desítkách úspěšných výstav, v rámci svých muzejních aktivit spolupořádal česko-německé výstavy, angažoval se v navazování mezinárodních kontaktů Karlových Varů, o regionu a jeho historii přednášel na řadě míst v Německu, Rakousku, ale třeba i v Japonsku (1992, 1998). Před svým odchodem do penze se podílel také na oceňované stálé expozici Muzea Karlovy Vary na Nové louce. Roku 1998 získal za své působení Cenu města Karlovy Vary.

Jeho přínosem však nebyla jen sama práce a poznání. Stal se popularizátorem regionální historie, vždy rád a ochotně poskytoval informace a konzultace odborné i laické veřejnosti, věnoval se i "záhadám" regionální historie a bájesloví.

Muzejní kolegové na něj budou vzpomínat s láskou a úctou.

výstava
Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin