CZ | DE | EN
výstavavýstavavýstavavýstavavýstava

Knihovna Latinské školy v Jáchymově

Muzeum Královská mincovna Jáchymov

přednáška 15.01.2022 od 17:00 do 18:30

Přednášející, knihovník PhDr. Petr Mašek, je vedoucím oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze. Tento odborník na staré tisky a rukopisy připravil k prezentaci expozici Knihovny Latinské školy, která je od ledna 2020 k vidění v budově radnice v Jáchymově.

Tato knihovna je unikátně zachovaným souborem „libri catenati“, knih na řetězech, rozhodně největším v České republice. Vznikla z potřeb latinské školy a velká část knih pochází z darů tehdejších bohatých jáchymovských měšťanů, kteří dávali knihovně buď přímo knihy nebo peníze na jejich nákup. Knihovna obsahuje především prvotisky z konce 15. století a tisky ze století následujícího. Vedle četných teologických spisů zde nalezneme knihy z oboru přírodovědeckých (zoologie, geografie), z historie, práva, filologie a řady dalších.

Součástí přednášky bude návštěva expozice Knihovny Latinské školy v sousední budově radnice s komentovaným výkladem přednášejícího.

Přednáška je pokračováním cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“. Cyklus se koná v rámci propagace zápisu Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Začátek v 17 hodin.

Po přednášce jsme přidali fotografie z jejího průběhu.

výstavavýstavavýstavavýstavavýstava
Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin