CZ | DE | EN
výstavavýstavavýstavavýstava

Slavní architekti v Kyselce

Muzeum Karlovy Vary

přednáška 16.05.2012 od 17:00 do 18:00

Vstupné: 30 Kč

Přednáška historika architektury Lubomíra Zemana přiblíží stavby lázní Kyselka a jejich architektů. V době největšího rozkvětu Kyselky zde vznikla řada vodoléčebných ústavů, lázeňských domů, hotelů, kolonád i rozsáhlá síť promenádních cest. Více v záložce PRO NOVINÁŘE.

Na obrázku je pohled na Kyselku z roku 1902.

Celkový architektonický výraz lázeňských a provozních budov určuje romantické pojetí s dekorativně vyřezávanými a hrázděnými konstrukcemi. Na první pohled upoutá zejména věžice s mohutnou bání Vilemínina dvora, široká lodžie Švýcarského dvora v alpském stylu, štíty a arkýře Jindřichova dvora s později přistavěnou a skvěle zakomponovanou nárožní věží. V lázeňském parku byl v tomto pojetí postaven kolem roku 1880 i Picí pavilon (Trinkhalle) vrcholící mohutnou střední věží a dvěma postraními věžičkami. Mattoniho vila (Zámecký hotel) byla v letech 1885-1886 upravena v noblesním neorenesančním stylu.
Nejvýznamnější stavbou je však pavilon Ottova pramene vybudovaný v letech 1897-1898 podle projektu vídeňského architekta Karla Haybecka, jehož hala v honosném neobaroku se již snoubí se secesními prvky

Přidané fotografie jsou z přednášky, která vzbudila značný zájem.

výstavavýstavavýstavavýstava
Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj