výstava

Židé na Karlovarsku

Muzeum Karlovy Vary

Přednáška 18.04.2012 od 17:00 do 18:00

Vstupné: 30 Kč

Jaká je historie židovských obcí a židovského osídlení na Karlovarsku od středověku až do začátku 2. světové války?

„Nejstarší doklad o židovském osídlení z Karlovarska pochází z roku 1310, konkrétně z Bečova. Je to doklad z doby vlády Jana Lucemburského, kdy Židé v letech 1310 - 1346 platili královské komoře daně prostřednictvím Židovské obce v Praze. Starší zmínku o existenci židovského osídlení na Karlovarsku doposud neznáme,“ říká historik Lukáš Svoboda, který zmíní i nejznámější židovské obce - obec v Hroznětíně, která zde byla od 16.st.í a byl tu i krajský rabinát. Ale i další méně známé obce, jako např. v Údrči, Poutnově či Útvině. Řeč bude i o židovských hřbitovech či o významných stavbách a osobnostech např.karl.rabín Ignaz Ziegler, který zde působil v letech 1888 - 38, dále žák proslulého architekta Adolfa Loose Rudolf Wells nebo Walter Serner, jeden ze spoluzakladatelů dadaismu.

 

Na obrázku je židovská synagoga v Karlových Varech, která byla v roce 1938 vypálena.

 

 

Historik v přednášce zmíní nejznámější židovské obce. Mezi ně patřila obec v Hroznětíně, která zde byla od 16. století a byl tu i krajský rabinát. Zmíní ale i malé a zapomenuté židovské obce, jako například v Údrči, Poutnově či Útvině.
Připomene také nemovité židovské památky, což jsou dnes převážně jen židovské hřbitovy, a významné stavby a osobnosti.

 

výstava

6   2

2017

sledujte novinky z rekonstrukce

..o dění vám přinášímě průběžné informace, otevření muzea v KVse kvapem blíží..

1   1

2017

NOVÝ ROK 2017

Všem našim příznivcům přejeme krásný nový rok a těšíme se na příští setkání s vámi na našich akcích a také v nové expozici, kterou budeme již brzy otvírat.

 

 

30   11

2016

otvírací doba v lednu

Jak budeme mít otevřeno, čtete v záložce PROBÍHAJÍCÍ.