CZ | DE | EN
výstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstava

Platím!!!

Muzeum Karlovy Vary

výstava od 29.02.2012 do 29.04.2012

Vstupné: 50/25 Kč

Staré registrační pokladny, to bylo něco. Na slova Platím! naťukal pán nebo paní za kasou částku, zatočili klikou, ozvalo se charakteristické zacinkání a z pokladny vyjel šuplík s penězi. Zákazník si mezitím prohlížel pokladnu, která měla vedle své užitečnosti též nepopiratelný výtvarný vzhled. Prostě - šlo o moc pěkný zdobený kousek. Tak vypadalo placení před drahnou řadou let. Dnešní pokladny jsou unifikované, nejsou takříkajíc "sexy".

Návrat kouzla starých časů krásných registračních pokladen umožňuje zájemcům výstava Platím!!!, kterou muzeum pořádá ve spolupráci  s bratislavským Muzeem obchodu. Na výstavě je možné prohlédnout si osmnáct pokladen z let 1900 - 1948 ze sbírek Muzea obchodu a dvě pokladny, které poskytlo Muzeum Sokolov, řadu zajímavých informací naleznou návštěvníci na panelech, k vidění jsou rovněž dobové reklamy na pokladny. Ale co víc! na výstavě je také možné poslechnout si rozličné zvuky pokladen a podívat se na originál dobového reklamně naučného filmu o potřebě vlastnit pokladnu. Film si nechala vyrobit firma National, svého času největší výrobce registračních pokladen na světě. Právě z dílny této společnosti pochází nejvíce vystavených pokladen.Výstava potrvá do 29. dubna.

Na fotkách z vernisáže je ředitelka Muzea Karlovy Vary Lenka Zubačová s kurátorem výstavy, historikem Janem Nedvědem, pán s delšími šedými vlasy je Marcel Juck, ředitel bratislavského Muzea obchodu a pán mezi pokladnami je ředitel sokolovského muzea Michael Rund, který laskavě zapůjčil na výstavu dvě pokladny ze sbírek "svého" muzea. Na dalších snímcích jsou nejrůznější typy pokladen a záběr z expozice historických platidel.

 

výstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstavavýstava
Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj