CZ | DE | EN
výstavavýstavavýstavavýstava

Historie čokolády

Muzeum Karlovy Vary

výstava od 29.11.2023 do 4.02.2024

Výstava přibližuje dějiny výroby a prodeje čokolády v Československu. Čokoládový a cukrovinkářský průmysl patřil mezi nejvýznamnější odvětví potravinářského průmyslu v Československu. Jeho tradice se začala budovat už od poloviny 19. století, v období po skončení 1. světové války už měl nálepku tradiční tovární výroby. Velký rozmach v zakládání nových továren na čokoládu pak nastal na území nově vzniklé Československé republiky po roce 1920. Začátkem 30. let 20. století se počet továren vyšplhal na 180 menších či větších továren na čokoládu a cukrovinky. Největší z nich byla továrna Orion.

Mezi tradiční velké výrobce čokolády v Československu patřily také značky pražská RUPA, ZORA v Olomouci, Koukol a Michera v Kutné Hoře, Fiedor v Ostravě, Stollwerck v Bratislavě nebo Fischer, později Figaro v Trnavě.

Vedle tovární výroby byla velmi rozšířená i řemeslná výroba čokolády drobnými cukráři. Řemeslné čokolády a cukrovinky byly velmi populární a trh s nimi byl velmi rozmanitý. Někteří takoví cukráři byli známí po celém Československu i v zahraničí.

Vernisáž se koná 29. listopadu v 17 hodin.

výstavavýstavavýstavavýstava
Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj