CZ | DE | EN

Památné a významné stromy Doupovských hor, včetně vojenského újezdu Hradiště

obrázek výstavy

Památné a významné stromy Doupovských hor, včetně vojenského újezdu Hradiště

přednáška 12.10.2023—12.10.2023

Muzeum Karlovy Vary

Přírodovědec Muzea Sokolov Jaroslav Michálek přiblíží nejmohutnější památné a významné stromy v Doupovských horách. V přednášce s projekcí fotografií a kreseb představí nejen známé památné stromy na obvodu Doupovských hor a ve středním Poohří, ale především veřejnosti neznámé významné stromy vojenského újezdu Hradiště, poslední živé svědky zaniklých sídel Doupovských hor.

Začátek v 17 hodin.

obrázek výstavy

Od krápníků ke globální diverzitě - Jak vědci ujíždějí na podzemním slizu

přednáška 14.10.2023—14.10.2023

Muzeum Královská mincovna Jáchymov

Přednášející Mgr. Lukáš Falteisek, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty University Karlovy přiblíží bakterie a archea, které jsou nejhojnějšími živými organismy na Zemi co do počtu jedinců i druhů. Jejich společenstva jsou často tak složitá, že to činí potíže při jejich výzkumu. Proto je nutné hledat zvláštní případy jednoduchých komunit.

Takové komunity žijí v podzemí opuštěných dolů, mimo jiné i v Krušných horách. Při výzkumu jejich slizkých porostů se daří odhalovat, které jevy řídí diverzitu bakterií a archeí. Dokonce je možné pozorovat i genetickou různorodost konkrétních mikrobiálních populací. Tyto a mnohé další poznatky dnes proměňují náš pohled na mikroby a dodávají do něj logiku, kterou v minulosti postrádal.

Začátek v 17 hodin.

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj