CZ | DE | EN

Džehutiemhat, syn Lišky: osud královského písaře

obrázek výstavy

Džehutiemhat, syn Lišky: osud královského písaře

přednáška 29.02.2024—29.02.2024

Muzeum Karlovy Vary

Přednášející Mgr. Renata Landgráfová, Ph.D. z Českého egyptologického ústavu FF UK přiblíží další zajímavý objev českých egyptologů, který se udál v jarní sezoně 2023 n.a šachtovém pohřebišti Pozdní doby v Abúsíru. Je jím hrobka královského písaře jménem Džehutiemhat. Svou velikostí odpovídá spíše menším hrobkám na tomto pohřebišti, její překrásná reliéfní výzdoba si však nezadá s reliéfy sousední, velké, šachtové hrobky generála Menechibnekona.

S Džehutiemhatovou hrobkou se pojí celá řada otázek. Co dělá královský písař na pohřebišti, které je spojeno především s vojenskou elitou té doby? Proč je jeho matka v hrobce uváděna pod dvěma jmény? Je značné poškození jeho pohybového aparátu důsledkem sedavého povolání? Přednášející seznámí s objevováním hrobky a prací českých egyptologů v Abúsíru, a pokusí se také zrekonstruovat život jednoho královského písaře.

Začátek v 17 hodin.

obrázek výstavy

Jáchymovské důlní vodohospodářství

přednáška 2.03.2024—2.03.2024

Muzeum Královská mincovna Jáchymov

Michal Urban z Přírodovědecké fakulty UK Praha, ředitel společnosti Montanregion Krušné hory – Erzgebirge a Ondřej Malina z Archeologického ústavu AV ČR přiblíží historii jáchymovského důlního vodohospodářství.

Energii pro provoz těžních a vodotěžných strojů, úpraven i hutí zajišťovala ve všech hlavních důlních revírech až do 19. století především voda. Rozsáhlý důlní vodohospodářský systém vznikl od 16. do 19. století i v Jáchymově: na základě vyhodnocení detailních leteckých laserových snímků a terénního průzkumu byly v okolí města zjištěny pozůstatky minimálně 14 vodních příkopů o souhrnné délce téměř 22 km, které se soustřeďovaly hlavně kolem dolů Svornost, Vysoká jedle, Eliáš a Helena Huber (Josef). Další stovky metrů vodních cest byly vyraženy v podzemí. Celková délka této soustavy tak předčí rozsah vodních děl ve všech dalších důlních revírech Krušných hor s výjimkou Freibergu.

Začátek v 17 hodin.

obrázek výstavy

Rozumný život v nerozumném světě

přednáška 7.03.2024—7.03.2024

Muzeum Karlovy Vary

Přednáší Václav Cílek, geolog, spisovatel a popularizátor vědy. Svět se mění rychleji než jsme si mysleli a každou chvíli se objevují nějaké nové hrozby. Jaká je vlastně situace a co s ní můžeme dělat, abychom prožili dobrý život?

Začátek v 17 hodin.

obrázek výstavy

Komentovaná prohlídky výstav Pavla Fořtová-Šámalová - Ornamenty starého Egypta a Zlaté mince Ptolemaiovců

komentovaná prohlídka 17.03.2024—17.03.2024

Muzeum Karlovy Vary

K ukončení dvou výstav se uskuteční jejich komentované prohlídky. Nejprve to bude prohlídka s výkladem výstavy Pavla Fořtová-Šámalová – Ornamenty starého Egypta a následně výstava Zlaté mince Ptolemaiovců.

Začátky ve 14 a v 15 hodin.

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj