CZ | DE | EN

Vzpomínka na hraběte Lützowa.

Tzv. Lützowovu vilu v krásné poloze na strmém skalnatém svahu vrchu U tří křížů v Karlových Varech si nechal v letech 1853-1854 podle vlastního plánu postavit baron August von Lützow (*13. prosince 1795- + srpen 1872), jenž pocházel z Meklenburgu v Německu. Baron byl velmi uměnímilovný a sám vynikal výrazným uměleckým talentem. Lützow byl také proslulý svou láskou ke zvířatům. V Karlových Varech se usadil  trvale kvůli blahodárnému účinku místních termálních pramenů na  svou bolestivou dnu.

Projekt ke své karlovarské vile si Lützow vypracoval sám. V zahradě vily nechal Lützow instalovat sochy několika zvířat - ležícího jelena, kočku, vzpínajícícího se hřebce a k boji připraveného býka. Traduje se, že některé ze soch vytvořil sám baron Lützow. Plastiku kočky zhotovil na Lützowovu objednávku berlínský sochař August Kiss. Ten patřil kolem roku 1850 k nejslavnějším německým sochařům. Traduje se populární historka, že plastiku kočky nechal Lützow postavit ve své zahradě jako výraz opovržení nad nezdařilou sochou císaře Karla IV. ve vedlejším Městském parku, jež byla odhalena v roce 1858 při oslavách 500. výročí založení města.

Kromě plastiky kočky berlínský sochař Kiss na přání barona vytvořil také sochu zinkového kamzíka, kterou nechal Lützow roku 1851 osadit na špičatou skálu tzv. Jeleního skoku v Karlových Varech. Tím baron ironizoval pověst o objevení karlovarských pramenů při lovu na jelena. Kamzík se stal jedním z nejznámějších symbolů Karlových Varů.

Kromě vily Lützow si baron nechal postavit také vedlejší objekty Panorama a Hubertusburg (vila ve svahu pod vrcholem Tří křížů).

Bohatý baron Lützow byl štědrým mecenášem Karlových Varů, podporoval mnohé dobročinné akce a pomáhal chudým. Zakoupil pro město pozemek pro zřízení evangelického hřbitova v Drahovicích (Lützow byl evangelík a na tomto hřbitově se nachází dodnes jeho hrob). Pro město Karlovy Vary také nechal postavit chudobinec Munifizentia. Obyvatelé Karlových Varů barona Lützowa pro jeho dobročinnost milovali a jeho pohřeb dne 19. srpna 1872 byl dnem smutku pro celé lázeňské město.

Dr.Stanislav Burachovič

 

Archiv

Lützowova vila kolem roku 1860, litografie Josefa Schäflera.jpg

Villa Lützow.jpg

Lützova vila jako motiv na střeleckém terči Mt 98.JPG

J.Schwanzara - C.Waage.Vřídlo a kostel M.Magdaleny.akvarel.kol.1845.Ug1154, vzadu vila Lützow.jpg

Stará kolonáda Mlýnského pramene kolem roku 1870 před demolicí, vzadu vila Lützow.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin