Dne 23. února 1901 se uskutečnilo slavnostní otevření karlovarského Grandhotelu Schützenhaus na tehdejší ulici císaře Františka Josefa I. (předtím Nádražní ulice, dnes T. G. M.). Stavba započala 28. března 1899 a byla dokončena 31. prosince 1900. Grandhotel si nechal postavit Císařský a Královský privilegovaný střelecký spolek Karlovy Vary, který předtím působil v střeleckém domě se střelnicí opodál na Kamenném vrchu (dnes prostor nádraží MHD a budovy Tržnice). Kvůli rozrůstání města se zřídila nová střelnice v říjnu 1898 v Březové a v dubnu 1899 se naproti ní otevřela výletní restaurace Střelecký mlýn. Střelecký spolek však chtěl mít budovu i ve městě, a proto se rozhodl vybudovat reprezentativní grandhotel na místě parku za bývalou střelnicí.
Plány k výstavbě nového spolkového domu karlovarských střelců vypracovali vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Stavbu řídil karlovarský stavební inženýr Eduard Oertl. Hotel byl postaven v neogotickém slohu s neorenesančními a secesními prvky. Budovu postavila stavební firma Grimm. Spodní venkovní část ozdobila malba od vídeňských malířů Maxmiliana Kurzweila a Wilhelma Lista. Budova byla vybavena elektrickým osvětlením. Velký obdiv získal taneční sál, jehož vitrážový strop z ocelové konstrukce byl vyroben v plzeňských Škodových závodech.
Grandhotel Schützenhaus sloužil nejen jako ubytovací zařízení nebo účelům střeleckého spolku, který si v něm zřídil své muzeum, ale také jako varieté. První představení se zde uskutečnilo 7. dubna 1901. Sál se pronajímal i k různým slavnostem a bálům. Za sto dvacet let své existence došlo v hotelu k několika přestavbám, a nejen to, dokonce se několikrát změnil i název. Po druhé světové válce dostal hotel český název Střelnice, od padesátých let 20. století nesl název Národní dům. Ve druhé dekádě 21. století byl hotel po dlouhých letech chátrání obnoven a dne 1. května 2015 byl znovu otevřen jako Grandhotel Ambasador Národní dům.
Mgr. Lukáš Svoboda
Použité fotografie: Muzeum Karlovy Vary