CZ | DE | EN

120. výročí Grandhotelu Schützenhaus

Dne 23. února 1901 se uskutečnilo slavnostní otevření karlovarského Grandhotelu Schützenhaus na tehdejší ulici císaře Františka Josefa I. (předtím Nádražní ulice, dnes T. G. M.). Stavba započala 28. března 1899 a byla dokončena 31. prosince 1900. Grandhotel si nechal postavit Císařský a Královský privilegovaný střelecký spolek Karlovy Vary, který předtím působil v střeleckém domě se střelnicí opodál na Kamenném vrchu (dnes prostor nádraží MHD a budovy Tržnice). Kvůli rozrůstání města se zřídila nová střelnice v říjnu 1898 v Březové a v dubnu 1899 se naproti ní otevřela výletní restaurace Střelecký mlýn. Střelecký spolek však chtěl mít budovu i ve městě, a proto se rozhodl vybudovat reprezentativní grandhotel na místě parku za bývalou střelnicí.

Plány k výstavbě nového spolkového domu karlovarských střelců vypracovali vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Hermann Helmer. Stavbu řídil karlovarský stavební inženýr Eduard Oertl. Hotel byl postaven v neogotickém slohu s neorenesančními a secesními prvky. Budovu postavila stavební firma Grimm. Spodní venkovní část ozdobila malba od vídeňských malířů Maxmiliana Kurzweila a Wilhelma Lista. Budova byla vybavena elektrickým osvětlením. Velký obdiv získal taneční sál, jehož vitrážový strop z ocelové konstrukce byl vyroben v plzeňských Škodových závodech.

Grandhotel Schützenhaus sloužil nejen jako ubytovací zařízení nebo účelům střeleckého spolku, který si v něm zřídil své muzeum, ale také jako varieté. První představení se zde uskutečnilo 7. dubna 1901. Sál se pronajímal i k různým slavnostem a bálům. Za sto dvacet let své existence došlo v hotelu k několika přestavbám, a nejen to, dokonce se několikrát změnil i název. Po druhé světové válce dostal hotel český název Střelnice, od padesátých let 20. století nesl název Národní dům. Ve druhé dekádě 21. století byl hotel po dlouhých letech chátrání obnoven a dne 1. května 2015 byl znovu otevřen jako Grandhotel Ambasador Národní dům.

Mgr. Lukáš Svoboda

Použité fotografie: Muzeum Karlovy Vary

Archiv

01 Grandhotel Schützenhaus, 1901.jpg

02 Původní střelnice na Kamenném vrchu.jpg

03 Plán Karlových Varů, 1876.jpg

04 Národní dům, 1982, archiv Vl. Jáchymovský.jpg

05 Oprava Národního domu, 2014.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin