výstava v Nejdku..PAPÍROVÉ BETLÉMY

PAPÍROVÉ BETLÉMY

Muzeum Karlovy Vary pořádá vánoční výstavu v muzeu v Nejdku, náměstí Karla IV. 238

19. 11. 2010 – 9. 1. 2011

Vernisáž je ve čtvrtek 18. listopadu v 17 hodin

vstupné 20/10 Kč

Jesličky nebo betlémy – zobrazení Ježíška v jesličkách, Marie, Josefa a darovníků - se koncem 18. století  objevují v českých krajích jako papírové archy. Nejprve šlo o černobílé tisky ručně kolorované. S rozšířením litografické techniky se objevují i betlémy plnobarevné. Snad nejznámější český betlém pochází od Mikoláše Alše, dalším známým betlémem jsou Pražské jesličky Josefa Weniga. Papírový betlém vydal i Josef Lada a Marie Fischerová-Kvěchová. V novodobé historii papírových vystřihovacích jesliček se setkáváme s betlémy např. skautskými, indiánskými, muzikantskými nebo železničářskými, kdy figurky zmíněných skautů nebo hudebníků zaujaly místa darovníků.  
Výstava také představí papírové betlémy současných autorů. Můžeme obdivovat ztvárnění a pojetí tohoto tématu od Vladimíra Janáčka, Jarmily Haldové, Daniela Ladmana nebo od Nadi Kotrčové.

 

Archiv

6   2

2017

sledujte novinky z rekonstrukce

..o dění vám přinášímě průběžné informace, otevření muzea v KVse kvapem blíží..

1   1

2017

NOVÝ ROK 2017

Všem našim příznivcům přejeme krásný nový rok a těšíme se na příští setkání s vámi na našich akcích a také v nové expozici, kterou budeme již brzy otvírat.

 

 

30   11

2016

otvírací doba v lednu

Jak budeme mít otevřeno, čtete v záložce PROBÍHAJÍCÍ.