PAPÍROVÉ BETLÉMY
Muzeum Karlovy Vary pořádá vánoční výstavu v muzeu v Nejdku, náměstí Karla IV. 238
19. 11. 2010 – 9. 1. 2011
Vernisáž je ve čtvrtek 18. listopadu v 17 hodin
vstupné 20/10 Kč
Jesličky nebo betlémy – zobrazení Ježíška v jesličkách, Marie, Josefa a darovníků - se koncem 18. století objevují v českých krajích jako papírové archy. Nejprve šlo o černobílé tisky ručně kolorované. S rozšířením litografické techniky se objevují i betlémy plnobarevné. Snad nejznámější český betlém pochází od Mikoláše Alše, dalším známým betlémem jsou Pražské jesličky Josefa Weniga. Papírový betlém vydal i Josef Lada a Marie Fischerová-Kvěchová. V novodobé historii papírových vystřihovacích jesliček se setkáváme s betlémy např. skautskými, indiánskými, muzikantskými nebo železničářskými, kdy figurky zmíněných skautů nebo hudebníků zaujaly místa darovníků.
Výstava také představí papírové betlémy současných autorů. Můžeme obdivovat ztvárnění a pojetí tohoto tématu od Vladimíra Janáčka, Jarmily Haldové, Daniela Ladmana nebo od Nadi Kotrčové.
2 5
2012
je název výstavy, která se koná v muzeu na Nové louce v K. Varech, více v záložce PROBÍHAJÍCÍ
26 4
2012
Muzeum v K. Varech a v Jáchymově má otevřeno od úterý do neděle, muzea ve Žluticích a v H. Blatné zahajují provoz po zimní pauze, otevřeno je středa až neděle.
2 4
2012
..čtete, jak se nám dařilo v loňském roce, zprávu naleznete v záložce ŘEDITELSTVÍ