CZ | DE | EN

výstava Symfonie kabelek

pobočka muzea Nová louka 23, Karlovy Vary

doba konání: 27.6. - 23.9. 2012

Měšce, mošny, váčky nenosili vždy jen ženy, váčky, kabelky, taštičky se staly výhradně doménou žen až na konci 18. století. Rozličným kabelkám se na výstavě dostalo opravdu dokonalého výtvarného rámce, ať už se jedná o dobové secesní modely nebo o současné originální modely společenských toalet jablonecké oděvní a bižuterní tvorby Představeny jsou taktéž originály ručně vyráběných společenských kabelek, které jsou zároveň i prodejné.

Kabelky, tašky a taštičky v podobě jaké je známe dnes, jsou fenoménem až ve 20. století. Tento doplněk se stal postupem času důležitým faktorem módního průmyslu, který ovlivňovaly kulturní události a sociologické změny. Vždycky tomu tak nebylo. V minulých stoletích nosili jak muži, tak i ženy pouze malé váčky připevněné na opascích, ve kterých měli uložené důležité věci denního života, jako byly mince, klíče, kapesníčky. Nejdříve koncem 18. století, a hlavně pak v období empíru, se staly módními taštičky „reticuly“ nazvané podle francouzského slova ridicule-směšný. Byly malé, dekorativní, mnohdy háčkované, často zdobené korálky a nosily se převážně v ruce.

Kabelky coby módní doplňky vznikly až koncem 19. století. Prosadily se zejména ty malé z kůže, nošené na řetízcích, upevňované u pasu. Teprve od roku 1890 se vyráběly kožené kabely s držadlem do ruky. Na začátku dvacátých let 20. století se kabelky začaly nosit i pod ramenem. Rozkvět nastal ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Postupně byl kladen stále větší důraz na sladění barevnosti – tento trend vyvrcholil v padesátých letech 20. století.

5.září se bude konat přednáška Půvab dámských společenských kabelek. O historii kabelek pohovoří autorka výstavy PhDr. Ludmila Růženecká z Muzea města Brna. začátek je v 17 hodin.

 

Archiv

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin