CZ | DE | EN

výstava Příběh GH Pupp

Příběh Grandhotelu Pupp

Výstava 24. 6. – 26. 9. 2010

Muzeum Karlovy Vary, Nová louka

Unikátní výstavu s tímto názvem představuje Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s GH Pupp. Grandhotel Pupp je nejstarším, nejznámějším a nejvýznamnějším hotelem v Karlových Varech, je hotelem celoevropského  významu. Tomuto proslulému hotelu a jeho pozoruhodným dějinám dosud nebyla věnována muzejní výstava.

Výstava v hlavních rysech ukazuje postupné a mnohdy složité budování hotelu od baroka až po dnešek a připomíná osudy rodiny Puppů, zejména otce zakladatele Johanna Georga Puppa, jeho synů a vnuků a je připravena v upomínku na 200. výročí úmrtí J. G. Puppa.

150 fotografií dokumentuje stavební vývoj a proměny podoby Saského a Českého sálu v dnešní GH Pupp, originální projeky dokládají zásadní přestavbu hotelu do dnešní podoby v letech 1892-1893. Neméně zajímavé jsou veřejnosti dosud nikdy nezveřejněné archiválie z archivu GH Pupp jako jsou  např. dobové projekty, reklamní prospekty, písemnosti ze základního kamene Parkhotelu či kupní smlouva rodiny Puppů na Český sál z roku 1776. Z muzejních fondů jsou zase originály starých rytin a map zachycujících proměny podoby hotelu od 18. století nebo též portréty, rodinné snímky Puppů a upomínkové předměty osobní povahy, získané od dosud žijících členů rodiny Pupp.

Rok 2010 je rokem oslav 300 let evropského porcelánu, výstava se stala součástí projektu Cesta porcelánu, která připomíná významný přínos české produkce porcelánek v evropském historickém kontextu. Výstava ukazuje vysokou úroveň stolování s prezentací porcelánu významných porcelánek v regionu. Inscenace kavárenského zátiší vtáhne návštěvníka do poklidné lázeňské atmosféry počátku 19. století. Ke stolování neodmyslitelně patří i jídelní a nápojové lístky, jejichž historické proměny grafického ztvárnění ale i cen vyloudí v návštěvníkovi pousmání.

Kurátorem výstavy je historik karlovarského muzea PhDr. Stanislav Burachovič. Výstavní texty a popisky exponátů jsou v češtině a němčině.

Návštěvníci si mohou zakoupit reprezentativní vícejazyčnou (ČJ,NJ,AJ) monografii Příběh Grandhotelu Pupp za 599 Kč..


 

 

Archiv

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin