CZ | DE | EN

Jarmila Mucha Plocková / Alfons Mucha – Kontinuita & Řemeslo

21. 6. --12. 8. 2018

vernisáž 20. 6. v 17 hodin za účasti Jarmily Mucha Plockové

Jedinečná generační výstava tvorby Jarmily Mucha Plockové, vnučky Alfonse Muchy (1860 – 1939), jednoho z nejvýznamnějších českých umělců, vzdává hold dokonalému uměleckému řemeslu, které v dnešní době pomalu zaniká spolu s odchodem starých mistrů. Kontinuita mistrovských dílen je v dnešní době ohrožena. Výstava chce na tuto skutečnost upozornit a připomenout, jak naprosto nezbytné je řemeslnou tradici uchovat a pečovat o ni.

Koncepce výstavy vycházející z vzácného dědictví představí rodovou i řemeslnou kontinuitu od plakátů a návrhů světoznámého umělce po autorskou tvorbu jeho pokračovatelky.

„Jsme velice rádi, že se nám podařilo tuto opravdu unikátní výstavu uspořádat právě v létě v době vrcholu návštěvnické sezony a navíc v době konání mezinárodního filmového festivalu. Výstava potrvá dostatečně dlouho, aby ji stihli v době dovolených navštívit i Karlovaráci. Určitě nebudou litovat,“ říká ředitelka muzea Lenka Zubačová.

Jarmila Mucha Plocková absolvovala katedru architektury na ČVUT, Akademii výtvarných umění v Praze a uměleckou akademii L’Escola Massana (obor malířství) v Barceloně. Společně se svým otcem Jiřím Muchou pracovala od 2. poloviny 80. let minulého století v oblasti výtvarného designu pro řadu mezinárodních uměleckých společností. V r. 1991 založila v Praze vlastní Atelier Mucha JP Praha, ve kterém dodnes úspěšně vytváří návrhy šperků, skla, textilu, porcelánu.

„Veškeré výrobky Atelieru Mucha JP jsou součástí malých limitovaných sérií. Každý kus je opatřen certifikátem pravosti se jmény mistrů příslušného řemesla. Podstatné pro produkci našeho atelieru je důraz na kvalitu rukodělného, tradičního zpracování materiálů manufakturami tuzemské provenience,“ vysvětluje Jarmila Mucha Plocková.

Na začátku své tvorby vycházela umělkyně z tištěné sbírky návrhů Alfonse Muchy s názvem Documents décoratifs a poté k nim přidala jeho návrhy pro zlatnictví Georges Fouqueta v Paříži. Šperky, sklo a další doplňky vytvářela s pečlivou věrností k předloze. Postupně však začala propojovat inspiraci dílem svého děda s vlastní invencí pro své vlastní práce.

Návštěvníci výstavy budou moci obdivovat originální šperky podle nezrealizovaných návrhů Alfonse Muchy a také vlastní tvorbu Jarmily Mucha Plockové - šperky dámské a pánské, skleněné vázy a mísy - včetně výsledků spolupráce se světoznámou společností Moser, porcelánové čajové soupravy a žardiniéry, z oblasti textilku šátky a ložní prádlo, z nábytku židle a paraván a v neposlední řadě autorka na výstavě představí své plastiky.

V oblasti sklářské spolupracuje Jarmila Mucha Plocková rovněž s proslulou společností Moser, výsledky této spolupráce budou na výstavě rovněž k vidění. Z originálů Alfonse Muchy budou vystaveny grafické listy ze souboru Documents Décoratifs a litografie Medea.

Exponáty doplní rovněž dobové fotografie, texty a fotografie shrnující historii relevantních uměleckých řemesel a dokumentující výrobní postup od skici po hotový výrobek.

Na vizuální podobě expozice se podílí významnou měrou také Barrandov Studio, hlavní partner výstavy, a to zpracováním požadovaných výtvarných prvků, výkresovou dokumentací pro výrobu, pomocí při stanovení technologií vlastní výroby a také na výběru nábytku, svítidel a dalších rekvizit následně čerpaných z rozsáhlých sbírek barrandovského nábytkového a rekvizitního Fundusu. Projekt je instalován v přízemí nově zrestaurované budovy muzea. Bylo tedy třeba zcela respektovat i chránit prostor muzea, a přitom vytvořit dekoraci, která by splňovala náročné požadavky pořadatele výstavy. Profesní zručnost dekoratérů Barrandov Studia je obdivuhodná a celosvětově uznávána a ti svou skvělou pověst opět potvrdili.

Zvláštní a vřelé poděkování náleží panu akad. arch. J. Kočímu a paní Ing. arch. M. Koubkové za jejich významnou pomoc při realizaci projektu.

„Věřím, že se Barrandov Studiu podařilo pro návštěvníky expozice vytvořit dokonalou iluzi prostředí „francouzské kavárny“ z přelomu 19. a 20. století. Atmosféru celé expozice umocňuje pečlivý výběr dobového nábytku, svítidel a drobných rekvizit, které spolu s řadou scénografických prvků, například výhled z okna na Paříž, dodávají výstavě další rozměr,“ uvádí Petr Tichý, předseda představenstva společnosti Barrandov Studio a.s.

Doprovodná akce

Den pro festival, 4. 7., 15.00 hodin

- uvedení nové kolekce Mucha – Moser – kolekci představí umělecký ředitel společnosti Moser Lukáš Jabůrek

- komentovaná prohlídka výstavy

Celý projekt byl realizován za finanční podpory NADACE ČEZ.

Atelier MUCHA JP

http://www.muchaplockova.com

Archiv

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin