CZ | DE | EN

Historik představí typické hrázděnky

Vyšší kategorii stavitelského umění představí na svých květnových přednáškách v Karlových Varech a Jáchymově historik architektury Lubomír Zeman. Návštěvníci se mohou těšit na povídání o typických hrázděnkách v severozápadních Čechách a Krušnohoří.

„Typická hrázděná konstrukce se používala už od dvanáctého století. Jejím reprezentantem je například chebský Špalíček. Teprve v patnáctém století se hrázděné stavby objevily i na venkově. Nejstarší podoba hrázděného zdiva byla strohá, ale funkční,“ říká Lenka Zubačová, ředitelka Muzea Karlovy Vary. Kromě nejstarších typů hrázděných konstrukcí se návštěvníci dozví také něco o historii dekorativních štítů na průčelí statků, které se však objevovaly až na přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

První z přednášek o lidové architektuře se koná v karlovarském muzeu 25. května, druhou navštíví lidé o tři dny později, a to v Královské mincovně Jáchymov. Začínají v 17 hodin. Obě přednášky jsou doprovodnými akcemi výstavy Lidové umění západních Čech, která bude v muzeu na Nové louce k vidění do 17. července.

Archiv

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin