Historik představí typické hrázděnky

Vyšší kategorii stavitelského umění představí na svých květnových přednáškách v Karlových Varech a Jáchymově historik architektury Lubomír Zeman. Návštěvníci se mohou těšit na povídání o typických hrázděnkách v severozápadních Čechách a Krušnohoří.

„Typická hrázděná konstrukce se používala už od dvanáctého století. Jejím reprezentantem je například chebský Špalíček. Teprve v patnáctém století se hrázděné stavby objevily i na venkově. Nejstarší podoba hrázděného zdiva byla strohá, ale funkční,“ říká Lenka Zubačová, ředitelka Muzea Karlovy Vary. Kromě nejstarších typů hrázděných konstrukcí se návštěvníci dozví také něco o historii dekorativních štítů na průčelí statků, které se však objevovaly až na přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

První z přednášek o lidové architektuře se koná v karlovarském muzeu 25. května, druhou navštíví lidé o tři dny později, a to v Královské mincovně Jáchymov. Začínají v 17 hodin. Obě přednášky jsou doprovodnými akcemi výstavy Lidové umění západních Čech, která bude v muzeu na Nové louce k vidění do 17. července.

Archiv

25   4

2017

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

První komentovaná prohlídka samotnými autory expozice bude v neděli 30.dubna od 15 hodin, více v záložce PŘIPRAVUJEME

24   4

2017

muzeum v KV nově OTEVŘENO

Dočkali jsme se a po 2 letech otevřeli nové muzeum v K.Varech. Otevírací doba je od úterý do neděle v době od 10 do 18 hodin, vstupné je 100/60 Kč. PŘIJĎTE I VY!

24   4

2017

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2016

Jak jsme si vedli v loňském roce najdete v záložce muzeum ředitelství