Historik představí typické hrázděnky

Vyšší kategorii stavitelského umění představí na svých květnových přednáškách v Karlových Varech a Jáchymově historik architektury Lubomír Zeman. Návštěvníci se mohou těšit na povídání o typických hrázděnkách v severozápadních Čechách a Krušnohoří.

„Typická hrázděná konstrukce se používala už od dvanáctého století. Jejím reprezentantem je například chebský Špalíček. Teprve v patnáctém století se hrázděné stavby objevily i na venkově. Nejstarší podoba hrázděného zdiva byla strohá, ale funkční,“ říká Lenka Zubačová, ředitelka Muzea Karlovy Vary. Kromě nejstarších typů hrázděných konstrukcí se návštěvníci dozví také něco o historii dekorativních štítů na průčelí statků, které se však objevovaly až na přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

První z přednášek o lidové architektuře se koná v karlovarském muzeu 25. května, druhou navštíví lidé o tři dny později, a to v Královské mincovně Jáchymov. Začínají v 17 hodin. Obě přednášky jsou doprovodnými akcemi výstavy Lidové umění západních Čech, která bude v muzeu na Nové louce k vidění do 17. července.

Archiv

6   2

2017

sledujte novinky z rekonstrukce

..o dění vám přinášímě průběžné informace, otevření muzea v KVse kvapem blíží..

1   1

2017

NOVÝ ROK 2017

Všem našim příznivcům přejeme krásný nový rok a těšíme se na příští setkání s vámi na našich akcích a také v nové expozici, kterou budeme již brzy otvírat.

 

 

30   11

2016

otvírací doba v lednu

Jak budeme mít otevřeno, čtete v záložce PROBÍHAJÍCÍ.