CZ | DE | EN

Helena Fejková - Art Inspiration

Výstava HELENA FEJKOVÁ – ART INSPIRATION je retrospektivní výstavou oděvního designu Heleny Fejkové, jedné z předních současných českých návrhářek. Výstavu zaměřenou na kolekce inspirované architekturou, historickými obdobími i výtvarným uměním, doplňuji velkoformátové fotografie Gabiny Fárové, Dušana Šimánka, Marie Votavové, Pavla Hejného, Michala Hančovského a dalších. Unikátní modely z let 1990–2017 i filmy z nejzajímavějších přehlídek tvoří zajímavou sbírku, která ukazuje nejen vývoj rukopisu autorky a design kolekcí, ale i hledání nových technologií, řemeslných provedení, zajímavých kombinací materiálů a další souvislostí aktuální české módy.

Když v roce 1990, pár měsíců po listopadové revoluci, vystavovala Helena Fejková společně s Ivanou Follovou svoji tvorbu v hotelu Thermal v rámci MFF, panovala všude nejen velká euforie svobody, ale i velké překvapení návštěvníků výstavy. Mnozí se totiž prvně setkali s modelovou tvorbou! Odkojeni konfekcí mohli si prvně sáhnout na oděv respektující individualitu. Podle toho také mnozí reagovali.

V roce 1995 a 1996 už obdobné expozice, vytvořené Helenou Fejkovou v Muzeu Karlovy Vary, měly zcela jinou atmosféru. Nebyly překvapivé, byly vyhledávané.

Po čtvrtstoletí se tedy Helena Fejková vrací do Karlových Varů znovu, už ne jako mladá nadějná návrhářka, ale jako přízní i nepřízní trhu, přehlídek, veletrhů a každodenní prací se zákazníky ošlehaná oděvní návrhářka, která s módou projela svět, dvacet let provozovala rozsáhlou Galerii módy v legendární pražské Lucerně a oblékla desítky tisíc klientů a stovky celebrit.

Její výstava v Muzeu Karlovy Vary je výraznou modifikací původního projektu „Helena Fejková a české textilky“, který prvně uvedlo v roce 2011 pražské Uměleckoprůmyslové muzeum v Muzeu textilu v České Skalici.

Expozice i zajímavý katalog zachycují také mimořádnou inscenaci Ballet & Fashion, kterou v premiéře uvedlo 6. 1. 2017 pražské Národní divadlo, jako vyvrcholení desetileté spolupráce autorky s Baletem ND. V režii Zuzany Šimákové, která spolu s Petrem Zuskou vytvořila i choreografii celé inscenace, byla představena v Česku zcela nová forma prezentace tance, hudby a oděvního designu.

Značku HELENA FEJKOVÁ PRAGUE hledají a oceňují zákazníci se zájmem o individuální oděv. To je podstatné, ostatní jsou „třešničky na dortu“ - např. prestižní ocenění „Za vynikající design“ v národní soutěži (2002), premiéra trendové kolekce v Paříži (2006), oficiální prezentace českého oděvního designu v Číně (2008), či obdobná prezentace na Kypru.

HELENA FEJKOVÁ se stala jednou ze skutečných značek české módy na přelomu tisíciletí.

Vladimír Hetflejš

Archiv

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin