CZ | DE | EN

25.11.2010 MUZEUM ZÍSKALO BIBLI

ve čtvrtek 25.11. 2010 v 10 hodin proběhne v Muzeu na Nové louce slavnostní akt předání jednoho dílu faksimile Václavovy bible do sbírek muzea. Rozhodlo se tak umělecké nakladatelství Adeva z Grazu v Rakousku jako projev díků za uskutečněnou výstavu 3000 let knižního umění, jež se konala právě v muzeu v Karlových Varech. Firma Adeva je renomovaným výrobcem faksimilí významných světských i liturgických děl, existuje již 60 let a v Evropě nemá konkurenci. V ČR se díky muzeu prezentovala vůbec poprvé, více naleznete na www.adeva.com.

Karlovarské muzeum tak získá do svého sbírkového knižního fondu významné literální dílo spojené s českou minulostí, faksimile bude slavnostně předána v muzeu na Nové louce zástupci firmy Adeva.

Bible Václava IV.

První velkolepý německý rukopis bible.

Wien, Österreichische Nationalbibliothek, Cod. Vindob. 2759-2764, Praha, 1389-1400.

Téměř 150 let před vydáním Lutherova překladu bible vytvořila nejslavnější pražská iluminátorská škola první přepychový rukopis bible v němčině. Václavova bible, se svými 646-ti miniaturami a bohatými, symbolickými a narativními margináliemi, byla napsána na žádost českého krále Václava IV. v letech 1390-1400. Téměř tak fascinující jako miniatury je i její marginální výzdoba. Tyto vtipné scénky jsou charakteristické svým nezaměnitelným humorem. Mezi hlavními protagonisty je dívka oblečená do krátké košile připomínající oděv, jejíž atributy- vědro a houba na mytí- ji identifikují jako služku pomáhající při koupeli. Společnost jí dělá mužská postava, pravděpodobně sám král Václav, který se často objevuje mezi písmeny W a E. Kromě toho je kniha zaplněná množstvím alegorických postav, jako např. divý muž nebo ledňáček.

Kompletní barevná faksimile edice Václavovy bible je ve vlastnictví Rakouské národní knihovny ve Vídni;  8 dílů faksimile, 1 díl dokumentů; vázání: kůže; všechny listy jsou řezané podle originálu; faksimile je v pevném obalu;

 

Komentář: G. Schmidt, Vídeň, H. Heger, Vídeň, I. Hlaváček, Praha, F. Unterkircher, Vídeň;

 

Limitovaná edice: 780 očíslovaných kopií;

 

 

 

Archiv

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin