19.09.2009 beseda se spisovatelem Z.Šmídem

Srdečně si Vás dovolujeme pozvat na přednášku a besedu z cyklu: Duchovní mincování

Muzeum Královská mincovna v Jáchymově, nám. Republiky 37

v sobotu 19. 9. 2009 v 18 hodin.

Vstupné 30 Kč.

Sbohem Dicku, Proč bychom se netopili, Proč bychom se nepotili, Proč bychom se netěšili, Cejch, Trojí čas hor, Strašidla a krásné panny………kdo by neznal alespoň jeden z těchto vydaných titulů spisovatele Zdeňka Šmída, který patří v současné době k nejčtenějším našim autorům. Nejznámější kniha Proč bychom se netopili se dokonce stala předlohou seriálu, který se nedávno objevil na televizních obrazovkách.

Zdeněk Šmíd se narodil v Kdyni na Šumavsku, ale rodovými kořeny je spjat s Krušnými horami, odkud pochází jeho dědeček. Značnou část svého života prožil také na Karlovarsku, které jej inspirovalo k napsání parafrázovaných pověstí Strašidla a krásné panny a zejména k románu Cejch. Právě v tomto románu Zdeněk Šmíd nezapře své původní vzdělání historika. Podnětem k napsání díla se mu stala konfrontace s místem, které chtěl obývat.

Podobnou zkušenost zažila anebo zažívá řada z nás, kteří se usídlili v pohraničí. Máme pocit, jakoby se vytratila z tohoto místa minulost, nyní přikrytá kamením a porostlá kopřivami. S tím, jak odkrýváme nánosy, objevujeme život, který tu po staletí byl. Život generací, které zde žily před námi a které utvářely tento kraj. Muzea jsou jakýmisi svědky o životě těch před námi a tady. Jsou však často neosobní, zkrátka muzejní. Ožívají ale prostřednictvím pamětníků, historiků, sběratelů, různých nadšenců a v neposlední řadě i spisovatelů. K těm patří bezesporu Zdeněk Šmíd.

Archiv

25   4

2017

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

První komentovaná prohlídka samotnými autory expozice bude v neděli 30.dubna od 15 hodin, více v záložce PŘIPRAVUJEME

24   4

2017

muzeum v KV nově OTEVŘENO

Dočkali jsme se a po 2 letech otevřeli nové muzeum v K.Varech. Otevírací doba je od úterý do neděle v době od 10 do 18 hodin, vstupné je 100/60 Kč. PŘIJĎTE I VY!

24   4

2017

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2016

Jak jsme si vedli v loňském roce najdete v záložce muzeum ředitelství