CZ | DE | EN

Restaurujeme

Představujeme vám umění restaurátorské práce na jednotlivých sbírkových předmětech, jež jsou výsledkem vysoce profesionální práce renomovaných konzervátorů a restaurátorů.

Střevíčky - konec 19.století - Tk 116

Popis předmětu: měšťanské lidové střevíčky jsou zhotoveny z černého stříhaného sametu s bohatým krumplováním z leonského přediva, na nártu s korálkovou výšivkou, okraje nártu jsou lemovány zlatým pleteným dýnkem.  Nízký podpatek je zdoben zlatou vlnkou ve dvou řadách za sebou. Stélka je vyvedená z černého sametu, uprostřed s vegetabilní výšivkou z leonského přediva.

Stav před restaurováním: Střevíčky byly silně zašpiněné a zdeformované. Hedvábný samet byl vybledlý, výšivka z leonského přediva silně zoxidována. Pletené dýnkou bylo v zadní části střevíčku rozrušené a rozpletené.

Postup restaurování: Střevíčky byly odborně vytamponovány ve specielním roztoku a důkladně propláchnuty v destilované vodě. Výšivka z leonského přediva byla vycíděna v roztoku mýdla za přítomnosti čpavku. Vyrudlý samet byl citlivě dokolorován. Rozrušené dýnko bylo fixováno leonským předivem shodného odstínu. Setřelá místa bohaté výšivky byla jemně retušována, nakonec byly střevíce napařeny a vytvarovány do žádaného tvaru.

Odborný restaurátorský zásah byl financován z rozpočtu muzea a provedla ho v r.2010 Helena Kastlová.

Restaurovaný sbírkový předmět je do 17. července 2011 k vidění na výstavě Lidové umění západních Čech v muzeu na Nové louce v Karlových Varech. Po té bude uložen do depozitáře textilu.

 

střevíčky - stav před restaurováním.JPG

střevíčky - stav po restaurování.JPG

boční pohled - stav před restaurováním.JPG

boční pohled - stav po restaurování.JPG

detail výšivky po restaurování.JPG

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj