Restaurujeme

Představujeme vám umění restaurátorské práce na jednotlivých sbírkových předmětech, jež jsou výsledkem vysoce profesionální práce renomovaných konzervátorů a restaurátorů.

Prapor z roku 1847 - Tk 321

Pamětní praporec z velmi jemného hedvábí světlé barvy o rozměrech 50 x 41 cm, ve středu lícové strany tisk s nápisem CARLSBAD 1847  a s motivem vřídla, rubní strana je bez potisku. Po třech stranách obvod praporce lemován 2 cm širokými třásněmi z leonského přediva, čtvrtá strana byla mosaznými nýty připevněná ke dřevěné žerdi.

Stav před restaurováním: Materiál praporce - hedvábný taft ecrü barvy byl v havarijním stavu. Stočením praporce kolem žerdi došlo k rozrušení ve směru osnovy i útku, hedvábí bylo silně lámavé, zteřelé, místy ve fragmentálním stavu. Třásně byly silně zoxidovány. Nešetrným uložením došlo k překlesání hedvábných vláken, místy k trvalé degradaci vlákna. Celkově byl praporec velmi zašpiněný.

Postup restaurování: Prapor byl odborně sejmut ze žerdi, jemným tamponováním přes gázu byl vyprán ve specielním roztoku, následně propláchnut v destilované vodě. Po usušení byl původní taft celoplošně podložen kolorovaným hedvábím a skeletován pomocí kladeného stehu hedvábnou krepelínou. Aby nedocházelo k vyprašování a odlamování křehkého hedvábného taftu, byla zvolena metoda sendvičové skeletáže mezi dvě krepelíny. Třásně z leonského přediva byly vycíděny pomocí specielního roztoku. Nakonec byl praporec celkově napařen a šetrně vyžehlen. Na žerď již připevněn nebyl. Uložení restaurovaného praporce bude ve vodorovné ploše bez zátěže. J eho třeba chránit před přímým slunečním zářením. Žerď byla vyčištěna, konzervována, uložena zvlášť.

Tímto odborným restaurátorským zásahem došlo k záchraně fragmentárního stavu textilní sbírky z poloviny 19.století. Restaurování provedla Helena Kastlová. Prapor byl restaurován z prostředků ISO, ochrana movitého kulturního dědictví, Ministerstva kultury ČR.

obr.1 celkový pohled.jpg

obr.2 detail rohu.jpg

obr.3 detail tisku, motiv K.Vary.jpg

obr.4 letopočet, tisk.jpg

obr.5 detail, sketetáž.jpg

6   2

2017

sledujte novinky z rekonstrukce

..o dění vám přinášímě průběžné informace, otevření muzea v KVse kvapem blíží..

1   1

2017

NOVÝ ROK 2017

Všem našim příznivcům přejeme krásný nový rok a těšíme se na příští setkání s vámi na našich akcích a také v nové expozici, kterou budeme již brzy otvírat.

 

 

30   11

2016

otvírací doba v lednu

Jak budeme mít otevřeno, čtete v záložce PROBÍHAJÍCÍ.