Restaurujeme

Představujeme vám umění restaurátorské práce na jednotlivých sbírkových předmětech, jež jsou výsledkem vysoce profesionální práce renomovaných konzervátorů a restaurátorů.

Lustr lidový - z r.1922 - F 203

Lidový lustr vyřezávaný s polychromií, rozměry 56 x 87 x 87 cm, půdorys ve tvaru 8-hranu, v každém poli znázorněny figurky detailně vymalované, představující svatební průvod, ve dvou protilehlých polích vyřezán monogram RW a rok 1922.

Stav před restaurováním: všechny části lustru značně znečištěny, lamelové rámy spojů uvolněné, polychromie v místech defektů odpojená, ve dvou polích postavičky zcela chybí, v dalších dvou částečně, na jednom ze závěsů chybí dřevěné koule, elektroinstalace nevyhovující.

Průběh restaurování: po očištění předmětu provedeny zkoušky rozpustnosti polychromie pro určení druhu barev. Následně provedena odborná fixáž uvolněné polychromie, demontáž závěsů a zastaralé elektroinstalace. Provedena dořezba chybějících figurek v identickém tvaru postav v ostatních polích, avšak bez detailního vymalování, všechny dořezby pojednány v monochromní barvě rámu - přiznání dodatečného doplnění postaviček. Dále byly doplněny chybějící dřevěné koule závěsu lustru. Následně provedeno celkové tmelení defektů polychromie a jejich odborné retuše a fixaž. Závěrem následovala montáž a kompletace elektroinstalace tak, aby byl lustr plně funkční.

Čistící, řezbářské a elektroinstalační práce provedl Jan Potklan, polychromiii a domalby provedl Karel Švuger. Předmět byl restaurován z rozpočtu muzea v roce 2005. V současné době je lustr instalován v krušnohorské světnici stálé expozice Královské mincovny v Jáchymově.

obr.1 po restaurování.jpg

obr.2 před restaurováním.jpg

obr.3 pole s povozem.jpg

obr.4 pole ženy.jpg

obr.5 dořezba ženy.jpg

obr.6 pole muži.jpg

obr.7 dořezba mužů.jpg

obr.8 dořezba muzikanti.jpg

obr.9 dořezba muzikantu.jpg

obr.10 dořezba erb.jpg

obr.11 osazení erbu.jpg

obr.12 po restaurování.jpg

6   2

2017

sledujte novinky z rekonstrukce

..o dění vám přinášímě průběžné informace, otevření muzea v KVse kvapem blíží..

1   1

2017

NOVÝ ROK 2017

Všem našim příznivcům přejeme krásný nový rok a těšíme se na příští setkání s vámi na našich akcích a také v nové expozici, kterou budeme již brzy otvírat.

 

 

30   11

2016

otvírací doba v lednu

Jak budeme mít otevřeno, čtete v záložce PROBÍHAJÍCÍ.