CZ | DE | EN

Restaurujeme

Představujeme vám umění restaurátorské práce na jednotlivých sbírkových předmětech, jež jsou výsledkem vysoce profesionální práce renomovaných konzervátorů a restaurátorů.

Kabelka, pompadúrka - z roku 1821 - Tk 148

Popis - korálková kabelka tzv. pompadúrka zhotovena z jemné korálkové výšivky s vegetabilním motivem a vročením 1821, horní část ukončena tunýlkem z taftu na stahování šňůrkou, v dolní části zakončena střapcem z korálků, celoplošně podšívkovaná

délka váčku 20 cm, průměr horního otvoru 18 cm

Stav před restaurováním - kabelka velmi znečištěna, tunýlek z hedvábného taftu silně fragmentární, vlákno vysušené a degradované prachem, taftová podšívka místy potrhaná, stehy ve švu uvolněné

Postup restaurátorského zásahu - od korálkové výšivky odpárán hedvábný tunýlek a následně odborně skeletován pomocí kladeného stehu k novému hedvábnému podkladu kolorovanému na stejný odstín původního taftu. Celá korálková kabelka vyčištěna tamponováním v Syntaponu L a důkladně propláchnuta v destilované vodě. Uvolněná podšívka byla po vyčištění zpevněna ručním stehem, následovala zpětná montáž ke korálkové výšivce. Na závěr byla kabelka napařena a vytvarována do požadovaného tvaru.

Restaurátorský zásah provedla Helena Kastlová v roce 2012, restaurování bylo uskutečněno za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z prostředků ISO - ochrana movitého kulturního majetku.

Do 23.září 2012 lze předmět vidět na výstavě Symfonie kabelek v muzeu na Nové louce v Karlových Varech.

Víte, že?

Kabelky nebyly vždy jen výsadou žen? V podobě malých váčků je nosili připevněné v pase jak muži tak ženy, sloužily k uložení věcí denního života. Teprve koncem 18. století, a hlavně pak v období empíru, se staly módními taštičky „reticuli“ nazvané podle francouzského slova ridicule – směšný. Byly malé, dekorativní, nejčastěji korálkové, nosily se převážně v ruce, a tak se kabelka stala neodmyslitelným doplňkem dámského šatníku.

stav po restaurování.jpg

stav před restaurováním.jpg

detail degrdace hedvábného vlákna.jpg

detail skeletáž hedvábného tunýlku.JPG

stav podšívky po restaurování.JPG

stav podšívky před restaurováním.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin