Restaurujeme

Představujeme vám umění restaurátorské práce na jednotlivých sbírkových předmětech, jež jsou výsledkem vysoce profesionální práce renomovaných konzervátorů a restaurátorů.

Kabelka, pompadúrka - z roku 1821 - Tk 148

Popis - korálková kabelka tzv. pompadúrka zhotovena z jemné korálkové výšivky s vegetabilním motivem a vročením 1821, horní část ukončena tunýlkem z taftu na stahování šňůrkou, v dolní části zakončena střapcem z korálků, celoplošně podšívkovaná

délka váčku 20 cm, průměr horního otvoru 18 cm

Stav před restaurováním - kabelka velmi znečištěna, tunýlek z hedvábného taftu silně fragmentární, vlákno vysušené a degradované prachem, taftová podšívka místy potrhaná, stehy ve švu uvolněné

Postup restaurátorského zásahu - od korálkové výšivky odpárán hedvábný tunýlek a následně odborně skeletován pomocí kladeného stehu k novému hedvábnému podkladu kolorovanému na stejný odstín původního taftu. Celá korálková kabelka vyčištěna tamponováním v Syntaponu L a důkladně propláchnuta v destilované vodě. Uvolněná podšívka byla po vyčištění zpevněna ručním stehem, následovala zpětná montáž ke korálkové výšivce. Na závěr byla kabelka napařena a vytvarována do požadovaného tvaru.

Restaurátorský zásah provedla Helena Kastlová v roce 2012, restaurování bylo uskutečněno za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z prostředků ISO - ochrana movitého kulturního majetku.

Do 23.září 2012 lze předmět vidět na výstavě Symfonie kabelek v muzeu na Nové louce v Karlových Varech.

Víte, že?

Kabelky nebyly vždy jen výsadou žen? V podobě malých váčků je nosili připevněné v pase jak muži tak ženy, sloužily k uložení věcí denního života. Teprve koncem 18. století, a hlavně pak v období empíru, se staly módními taštičky „reticuli“ nazvané podle francouzského slova ridicule – směšný. Byly malé, dekorativní, nejčastěji korálkové, nosily se převážně v ruce, a tak se kabelka stala neodmyslitelným doplňkem dámského šatníku.

stav po restaurování.jpg

stav před restaurováním.jpg

detail degrdace hedvábného vlákna.jpg

detail skeletáž hedvábného tunýlku.JPG

stav podšívky po restaurování.JPG

stav podšívky před restaurováním.jpg

6   2

2017

sledujte novinky z rekonstrukce

..o dění vám přinášímě průběžné informace, otevření muzea v KVse kvapem blíží..

1   1

2017

NOVÝ ROK 2017

Všem našim příznivcům přejeme krásný nový rok a těšíme se na příští setkání s vámi na našich akcích a také v nové expozici, kterou budeme již brzy otvírat.

 

 

30   11

2016

otvírací doba v lednu

Jak budeme mít otevřeno, čtete v záložce PROBÍHAJÍCÍ.