CZ | DE | EN

Restaurujeme

Představujeme vám umění restaurátorské práce na jednotlivých sbírkových předmětech, jež jsou výsledkem vysoce profesionální práce renomovaných konzervátorů a restaurátorů.

Čepeček - konec 19. století – Tk 515

Dětský čepeček křestní tzv. karkulka - novorozeně oblékalo pouze jedenkrát a to při křtu, zpravidla ho nosily i další narozené děti v rodině, pokud ovšem byly stejného pohlaví. Karkulky se obvykle dědily i pro další pokolení jako součást tradičních rodinných oslav - křtu.

Popis předmětu: Zhotoven z hedvábného damašku růžové barvy s bohatou výšivkou z leonského přediva stříbrné barvy, v horní části zdoben hedvábnou damaškovou stuhou lila barvy. Okraj čepečku je lemován strojovou bavlněnou krajkou krémové barvy, podšívka je z lněného plátna přírodní barvy, v týlové části je našita růžová atlasová stužka.

Stav před restaurováním: Karkulka byla silně zašpiněna a výšivka z leonského přediva byla silně zoxidována, stuha zdeformována, krajka zteřelá a zdeformovaná, podšívka zažloutlá a místy poškozena rzí, atlasové stuhy byly deformací velmi vetché.

Postup restaurování: Čepeček byl jemným tamponováním odborně vyčištěn specielním roztokem a důkladně propláchnut v destilované vodě. Porty z leonského přediva byly jemně vycíděny v roztoku mýdla za přítomnosti čpavku. Hedvábná stuha byla demontována a odborně vyčištěna, stejně tak i bavlněná krajka. Po zpětné montáži byl čepeček napařen a vytvarován do žádaného tvaru.

Odborný restaurátorský zásah byl financován z rozpočtu muzea a provedla ho Helena Kastlová.

Restaurovaný sbírkový předmět je do 17. července 2011 k vidění na výstavě Lidové umění západních Čech v muzeu na Nové louce v Karlových Varech. Poté bude uložen do depozitáře textilu.

 

Celkový pohled - stav před restaurováním.JPG

Celkový pohled - stav po restaurování.jpg

Boční pohled - stav před restaurováním.JPG

Boční pohled - stav po restaurování.JPG

Dýnko vnější pohled - stav před restaurováním.JPG

Dýnko vnitřní pohled - stav po resaturování.JPG

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj