CZ | DE | EN

Restaurujeme

Představujeme vám umění restaurátorské práce na jednotlivých sbírkových předmětech, jež jsou výsledkem vysoce profesionální práce renomovaných konzervátorů a restaurátorů.

Část oděvu, špencr - kolem r.1900 - Tk 707

Špencr - součást ženského svátečního oděvu ze severozápadního Krušnohoří. Tento typ oděvu byl nošen pro sváteční příležitosti jako byla třeba svatba či křest vdanou starší ženou nebo mladší vdovou.

Stav hedvábného špencru z konce 19. století byl v ohybových částech oděvu zteřelý místy téměř fragmentární, hedvábné okraje odřené, korálkové výšivky místy chybí, celkově byl oděv zašpiněn a to zejména v rubové části, které je zhotoveno z povoskovaného plátna. Celý oděv je šitý ručně.

Postup restaurátorského zásahu - špencr byl po obou stranách důkladně odborně vyčištěn. Všechna rozrušená místa byla skeletována pomocí kladeného stehu hedvábnou krepelínou obarvenou v barvě základního materiálu. Místa s chybějící korálkovou výšivkou nebyla nově doplněna, zbylá část výšivky byla však zpevněna a fixována k podkladu tak, aby nedocházelo k jejímu dalšímu vypadávání. Finální úprava oděvu spočívala v celkovém vertikálním napaření a zformování celého oděvu do požadovaného tvaru.

Odborným restaurátorským zásahem došlo k eliminaci pokračující nevratné destrukce hedvábného vlákna, skeletážíí došlo ke zpevnění fragmentárních částí oděvu. Konečný výsledek zhodnotil významnost tohoto sbírkového předmětu, který deklaruje odívání lidových vrstev na konci 19.století. Restaurování provedla Helena Kastlová.

Oděv byl restaurován z prostředků ISO, ochrana movitého kulturního dědictví, Ministerstva kultury ČR v roce 2011.

Co je špencr (r Spenzer) ?

Je krátký kabátek sahající do pasu, zprvu měl hluboký výstřih a velký límec, charakteristický tvar dodávaly tzv.šunkové rukávy, které byly v ramenní partii vycpané vatou a v zápěstí velmi úzké. Po roce 1840 se ubíralo na jejich přílišné vyztuženosti, ke konci 19. století se tvar špencru stal mnohem pohodlnější, límec vystřídal stojáček a namísto těžkých tmavých brokátů se začalo užívat pěkných vzorovaných hedvábných látek převážně fialové či tmovozelené barvy. U poměštěného kroje býval později špencr ze stejné látky jako sukně, takovému oděvu se pak říkalo šaty.

01 stav po restaurování.jpg

02 stav před restaurováním.jpg

03 stav po restaurování.jpg

04 stav před restaurováním.jpg

05 detail skeletáže.jpg

06 detail destrukce vláken.jpg

07 detail zpevněné korálkové výšivky.jpg

08 detail chybějící nedoplněné korál.výšivky.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj