CZ | DE | EN

Restaurujeme

Představujeme vám umění restaurátorské práce na jednotlivých sbírkových předmětech, jež jsou výsledkem vysoce profesionální práce renomovaných konzervátorů a restaurátorů.

Část oděvu, špencr - kolem r.1850 - Tk 448

Havarijní stav součásti ženského lidového oděvu z oblasti severozápadního Krušnohoří z období kolem roku 1850 vykazoval místy silné fragmentální poškození. Základní hedvábná textilie byla již silně lámavá a v četných místech díky pokročilé degradaci vlákna chyběla.

Výsledek restaurátorského zásahu proběhl dle postupu stanoveného záměru a zcela splnil naše očekávání. Chybějící vrchní materiál byl nahrazen a vypodložen kolorovaným hedvábím. Místa, jež byla vytřepena a nechyběl základní materiál, byla odborně skeletována a fixována vč.kolorování podkladového hedvábí v odpovídající barvě. Zároveň byly repasovány třásně ze zlatého leonského přediva lemující kraj límce. Bylo provedeno jejich odborné sejmutí, vyčištění a zpětná aplikace na oděvní část špencru. Vatáž rukávů byla doplněna. Rovněž bavlněná podšívka byla vyčištěna. Po náročné skeletáži byly všechny díly oděvu sešity, napařeny a vytvarovány do původního stavu

Odborným restaurátorským zásahem došlo k zásadní eliminaci pokračující destrukce textilních vláken. Konečný výsledek odpovídá významu a deklaruje odívání lidových vrstev v pol.19.století. Restaurování provedla Helena Kastlová.

Oděv byl restaurován z prostředků ISO, ochrana movitého kulturního dědictví, Ministerstva kultury ČR.

Co je špencr (r Spenzer) ?

Je krátký kabátek sahající do pasu, měl hluboký výstřih, velký límec a byl podšívkován. Charakteristický tvar dodávaly tzv.šunkové rukávy, které byly v ramenní partii vycpané vatou a v zápěstí velmi úzké. Po roce 1840 se ubíralo na jejich přílišné vyztuženosti a tvar špencru se tak stal pohodlnější, rovněž se namísto těžkých tmavých brokátů začalo užívat pěkných vzorovaných hedvábných látek převážně fialové či tmovozelené barvy. U poměštěného kroje býval špencr ze stejné látky jako sukně, takovému oděvu se později říkalo šaty.

Špencr stav před restaurováním

Špencr stav po restaurování

Špencr stav před restaurováním

Špencr stav po restaurování

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj