CZ | DE | EN

Karlovarské muzeum na dva roky zavře

Poslední příležitostí k návštěvě muzea na Nové louce byl leden 2015. Zájemci tak měli možnost naposledy zhlédnout stálou expozici ve stávající podobě. Expozice bude po 27 letech uzavřena. A to na dva roky. Ještě do konce 1. pololetí letošního roku se budou v muzeu konat přednášky. Ve zcela nové podobě uvidí návštěvníci stálou expozici na jaře 2017, v roce, kdy bude muzeum oslavovat 150 let své existence.

„Nová expozice bude důstojnou odpovědí na toto kulaté výročí. Je standardní měnit stálé muzejní expozice v cyklech po patnácti letech, což se ostatně právě děje například v Umělecko-průmyslovém muzeu v Praze. My se této změny dočkáme až po téměř třiceti letech, ale i za to jsme rádi, protože expozice z roku 1987, ačkoliv je nabytá unikátními sbírkovými předměty, již dávno neodpovídá výstavním trendům a požadavkům rychlého tepu 21. století. Blížící se výročí muzea pro nás bylo hlavní motivační silou ke změně,“ říká ředitelka muzea Lenka Zubačová.

Na novou podobu stálé expozice, jejímž hlavním smyslem a posláním je přehled o dějinách a přírodě Karlovarska s důrazem na specifika lázeňského města, si muzeum slibovalo získat finance z Norských fondů. „Netušili jsme, že tomu budou předcházet dva roky ostrého tempa celého pracovního týmu. O to větší bylo naše zklamání, když jsme na konci loňského roku zjistili, že jsme na evropské finance nedosáhli. Vzhledem k tomu, že jsme měli hotový scénář expozice, její výtvarně - architektonický zpracování i stavební projekt na související stavební úpravy interiéru, snažila jsem se přesvědčit našeho zřizovatele, aby kompletně hotový projekt neskončil v šuplíku. Jsem nadšená, že Karlovarský kraj bude celou akci financovat a my můžeme práce zahájit,“ pochvaluje si Zubačová.

Vybudování nové expozice si vyžádá i nezbytné stavební úpravy, proto bude muzeum muset být po celé dva roky zavřené. Změny však budou výrazné. Vstupní vestibul bude příjemný a přívětivější než nyní, návštěvníkům s omezenou pohyblivostí bude k dispozici výtah, projekt pamatuje i na samoobslužnou šatnu a malé bistro. Součástí výstavních sálů bude i přilehlé nádvoří, které zejména v létě bude sloužit pro vystavení uměleckých solitérů či skulptur. A nově zde rovněž vznikne oddychová zóna pro rodiny s dětmi.

Jak se změní vlastní stálá expozice? „Ve vyváženě střídajících se sálech bude prezentace obsahu útočit na návštěvníkovy smysly. Zážitkovou formu bude střídat klidová část expozice s faktografickým obsahem. Jedno podlaží přiblíží vznik a historii Karlových Varů, druhé podlaží pak dějiny a přírodu Karlovarska. Ve stávající expozici jsou tyto dvě linie souběžné a praxe ukázala, že se v tématech návštěvník často ztrácel. Dnes postrádané dějinné mezníky událostí 20. století na Karlovarsku bude nová expozice prezentovat velmi poutavě. Celou expozicí se rovněž bude vinout dětská stezka s plněním úkolů a poučením v každém sále. Dále bude celou stálou výstavu propojovat haptická cesta s dotykovými exponáty, doplněnými popiskami v Braillově písmu,“ přibližuje ředitelka.

NA FOTOGRAFIÍCH MÁTE MOŽNOST POSLEDNÍCH POHLEDŮ DO "STARÉ" EXPOZICE Z ROKU 1987.

Detail 1, model KV .jpg

Celkový pohled, vitrina 1 .jpg

Celkový pohled, vitrina 1 .jpg

P1010006.JPG

Celkový pohled, vitrina 4 .jpg

Volně, sofa, židle, křeslo, stůl.JPG

Celkový pohled, vitrina 1 .jpg

Volně- Sekretář intarz., F 92 .jpg

Celkový pohled, vitrina 6 .jpg

Muzeum Nová louka.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet