CZ | DE | EN

červenec 2016 - repase modelu KV

Vdechneme život modelu Karlových Varů

V jednom z předchozích článků (červen 2015) jsme vás informovali o přesunu velkoplošného modelu (délka 4,40 m, šířka 3,10 m, výška 1,10 m) ze staré expozice do depozitáře a o jeho „komplikovaném porcování“ na menší části. Po roce se model dočkal, aby pod rukama šikovného sochaře změnil svouji tvář.

Jelikož model byl ve staré expozici velmi oblíbeným exponátem, rozhodli jsme se ho umístit i do expozice nové. Z tohoto důvodu musí být třicet let starý model, který tehdy zhotovili sochaři manželé Lhotákovi, takzvaně repasován.Model tak získá novou dimenzi v jeho vnímání.  Reliéf krajiny bude namísto papírové kašírky vytvořen z polyesterové pryskyřice, domečky budou zachovány a navráceny zpět do nového reliéfu krajiny. Takto repasovaný model bude propojen s audiovizuálními prvky, díky nimž si sami budete volit a ovládat procházku městem, sami si budete moci vybrat období, kdy díky projekci nahlédnete do architektonické proměny tváře města v průběhu staletí. Edukativní zábavnou formou získáte nové informace o Karlových Varech.

Přiložené fotky vám nabízejí pohled do dílny sochaře Luďka Míška, jenž promyšleně realizuje unikátní technologický postup výroby formy. Sádrová forma poslouží k odlití pryskyřicové skořepiny reliéfu krajiny. Vzhledem k opravdu velkým rozměrům je vytvoření nové subtilní skořepiny velmi složitým procesem. Posuďte sami. V našem seriálu vás budeme informovat o další fázi tohoto neopakovtelného procesu.

model KV oblíbený exponát.JPG

model podoba KV kolem r. 1650.jpg

01 retuše rozřezaného modelu.JPG

02 silikon.část formy na pův.modelu.JPG

03 sádrový kadlub formy s dřevěnou výztuží.JPG

04 sundavání silikonové formy z pův.modelu.JPG

05 sádrová forma.JPG

06 zkušební osazení domečků do nové krajiny.jpg

07 probarvení reliéfu krajiny.JPG

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin