CZ | DE | EN

červenec 2015 - zvětšení sochy Karla IV.

Ve sbírce našeho muzea se nachází sádrový model plastiky Karla IV., jehož autorem je Otakar Švec. Model z roku 1892 vysoký 97 cm byl předlohou pro realizaci sochy, kterou naleznete stát před Císařskými lázněmi poblíž hotelu Pupp. Skutečná velikost sochy je 291 cm.

V nové muzejní expozici budeme mít ve výstavním sále s tématem Architektura Karlových Varů zvětšený model této sochy. Díky moderním technologiím, které nám moderní doba nabízí, jsme se rozhodli vytvořit kopii sochy a o polovinu ji zvětšit. Pomocí 3D scaneru se vytvořilo bodové pole a v počítači byla vytvořena socha v požadované velikosti, v našem případě ve velikosti 150 cm. Po té mohl být pomocí robotické frézové ruky vyroben zvětšený model sochy. Ruka vysoustružila Karla IV. z bloku polyuretanového materiálu . Takto vytvořený model by byl příliš lehký a křehký, a proto se následně odformoval a odlil z polyesterové pryskyřice. Na závěr se odlitek zapatinoval do imitace sádrového povrchu.

Karel IV. bude mít v expozici dominantní místo, bude Vás po vystoupání do prvního podlaží "vítat" v proskleném průhledu a okem nepatrným pohybem se bude otáčet kolem své osy.

Pro ilustraci přikládáme fotografie z procesu výroby.

scanování povrchu originálu.jpg

3D scan sochy Karla IV..jpg

robotická frézová ruka.jpg

vysoustružený segment těla sochy z PUR.jpg

poměr kopie a originálu sochy.jpg

modelace sochy z PES pryskyřice.JPG

originál sbírkového předmětu výška 97 cm.jpg

zvětšená kopie sochy Karla IV. výška 150 cm.jpg

Krajské muzeum Karlovarského kraje
Muzeum Karlovy Vary letos slaví
150 let od založení.


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
Datová schránka: IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin