červenec 2015 - zvětšení sochy Karla IV.

Ve sbírce našeho muzea se nachází sádrový model plastiky Karla IV., jehož autorem je Otakar Švec. Model z roku 1892 vysoký 97 cm byl předlohou pro realizaci sochy, kterou naleznete stát před Císařskými lázněmi poblíž hotelu Pupp. Skutečná velikost sochy je 291 cm.

V nové muzejní expozici budeme mít ve výstavním sále s tématem Architektura Karlových Varů zvětšený model této sochy. Díky moderním technologiím, které nám moderní doba nabízí, jsme se rozhodli vytvořit kopii sochy a o polovinu ji zvětšit. Pomocí 3D scaneru se vytvořilo bodové pole a v počítači byla vytvořena socha v požadované velikosti, v našem případě ve velikosti 150 cm. Po té mohl být pomocí robotické frézové ruky vyroben zvětšený model sochy. Ruka vysoustružila Karla IV. z bloku polyuretanového materiálu . Takto vytvořený model by byl příliš lehký a křehký, a proto se následně odformoval a odlil z polyesterové pryskyřice. Na závěr se odlitek zapatinoval do imitace sádrového povrchu.

Karel IV. bude mít v expozici dominantní místo, bude Vás po vystoupání do prvního podlaží "vítat" v proskleném průhledu a okem nepatrným pohybem se bude otáčet kolem své osy.

Pro ilustraci přikládáme fotografie z procesu výroby.

scanování povrchu originálu.jpg

3D scan sochy Karla IV..jpg

robotická frézová ruka.jpg

vysoustružený segment těla sochy z PUR.jpg

poměr kopie a originálu sochy.jpg

modelace sochy z PES pryskyřice.JPG

originál sbírkového předmětu výška 97 cm.jpg

zvětšená kopie sochy Karla IV. výška 150 cm.jpg

25   4

2017

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA

První komentovaná prohlídka samotnými autory expozice bude v neděli 30.dubna od 15 hodin, více v záložce PŘIPRAVUJEME

24   4

2017

muzeum v KV nově OTEVŘENO

Dočkali jsme se a po 2 letech otevřeli nové muzeum v K.Varech. Otevírací doba je od úterý do neděle v době od 10 do 18 hodin, vstupné je 100/60 Kč. PŘIJĎTE I VY!

24   4

2017

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2016

Jak jsme si vedli v loňském roce najdete v záložce muzeum ředitelství