CZ | DE | EN

Vzácné druhy korýšů Doupovských hor

Život v kalužích tankových cest aneb vzácné druhy korýšů Doupovských hor.

Listonoh letní (Triops cancriformis) a žábronožka letní (Branchipus schaefferi) patří mezi vzácné druhy korýšů, zařazené do červeného seznamu jako druhy kriticky ohrožené a ve stejné kategorii jsou i chráněné zákonem. Oba druhy jsou svým výskytem vázány na periodické vodní plochy v nižších a středních polohách. Obvykle jde o zcela či částečně vysychající louže, které bývají zvodněny alespoň po dobu dvou měsíců.

V minulosti byly domovem listonohů a žábronožek kaluže na polních cestách, louže v polích, pískovnách, hlinících či nivách větších řek. Avšak spolu s dramatickou přeměnou naší krajiny v minulém století se takový typ biotopu stal velmi vzácným. Navíc v běžné krajině jsou tyto druhy také limitovány častým používáním různých hnojiv a další zemědělské chemie, vůči níž jsou velmi citliví. Vhodné prostředí pro jejich život se dochovalo pouze na plochách různých vojenských cvičišť a vojenských újezdů. V současnosti se na území ČR oba duhy korýšů vyskytují na jižní Moravě, Mladoboleslavsku, Českolipsku, Mělnicku, v okolí Hradce Králové a Jihlavy a také v Doupovských horách. Téměř ve všech jmenovaných oblastech je jejich přítomnost vázána na prostředí formované cvičením armády.

S výskytem listonoha letního a žábronožky letní v periodických vodách jsou spojena pozoruhodná ekologická přizpůsobení. Jejich životní cyklus je extrémně rychlý, dospět mohou už za pouhé dva týdny od vylíhnutí a dožívají se zhruba dvou měsíců. Jejich vajíčka jsou velmi odolná, snesou vyschnutí, přemrznutí a vydrží v klidovém stádiu i několik desítek let. Navíc, díky malé velikosti, se mohou vajíčka obou druhů korýšů na nové lokality šířit větrem nebo spolu s nalepeným blátem na kopytech zvěře či kolech aut.

Teplé a vlhké počasí konce letošního léta a začátku podzimu listonohům i žábronožkám velmi vyhovuje. Kaluže na některých úsecích tankových cest, například na Turči, Žďáru či Mětikalově, ve vojenském újezdu Hradiště jsou jich doslova plné.

Pokud byste se o životě rozšíření listonoha letního a žábronožky letní v Doupovských horách chtěli dozvědět více, navštivte na našem webu sekci Věda a výzkum – Články ke stažení, kde najdete článek: Současné rozšíření listonoha letního a žábronožky letní v Doupovských horách, autoři Jan Matějů a Vít Zavadil.

text a foto ©Jan Matějů

odkaz na podrobnější informace:

http://kvmuz.cz/public/data/upload/zabronozka-letni-a-listonoh-letni-mateju-et-zavadil-2012.pdf

 

Archiv

Listonoh letní I.jpg

Listonoh letní II.jpg

Některé kaluže jsou doslova plné listonohů a žabronožek.jpg

Pohled na lupenité končetiny listonoha.jpg

Žábronožka letní - samci.jpg

Žábronžka letní - samice s vajíčky.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj