CZ | DE | EN

Swarming, aneb netopýří rojení

Když se řekne netopýr, tak si většina lidí vybaví „létající myš“, která se jim může zamotat do vlasů, popřípadě ještě skutečnost, že zimu tráví netopýři někde v jeskyních. To první není pravda, netopýr nemá s myšmi nic společného a rozhodně se lidem do vlasů nezamotává. To druhé je pravda jen částečně, ne všichni netopýři zimují v jeskyních a podobných podzemních prostorech.

V každém případě, je život netopýrů daleko pestřejší, než si běžně uvědomujeme. Například období konce léta a začínajícího podzimu je v životě netopýrů velmi důležité. V této době se netopýři ve větších počtech shromažďují v jeskyních, štolách a jiných podzemních prostorách, které, později v sezóně, využívají i jako úkryty pro období zimnímu spánku. Netopýrů se v takových lokalitách někdy shromažďuje velké množství, takže to připomíná rojení včel. A právě podle toho se toto období v životě netopýrů odborně označuje jako swarming (ang. rojení).

Účelem swarmingu je především roznožování. Netopýři samičky si na těchto shromaždištích vybírají vhodného partnera, často je to ten samý jako v předchozím roce, se kterým se páří. K oplodnění vajíčka však dojde až na jaře příštího roku, do té doby přechovávají samice spermie ve svých pohlavních cestách. Odborně se tento jev označuje jako oddálené oplození. Samice netopýrů díky tomu mohou načasovat vývoj mláděte na příznivé období, aniž by byly limitovány dostupností vhodného partnera. Kromě páření se při swarmingu odehrává ještě jedna důležitá věc. Mladí netopýři si osvojují informace o poloze a výběru vhodných zimovišť.

V Karlovarském kraji, jsou velká zimoviště i místa swarmingu netopýrů velmi vzácná.  Najedeme je téměř výhradně v Krušných horách, v oblasti starých rudních dolů u Hřebečné a Zlatého kopce. Právě na těchto lokalitách zoologové pravidelně koncem léta odchytávají a kroužkují „rojící se“netopýry, aby tak se dozvěděli více o jejich zimovištích a pohybu v krajině. Například na lokalitě Gottlib- Johannes poblíž osady Zlatý Kopec, se za uplynulých pět let podařilo okroužkovat téměř 600 jedinců 7 druhů netopýrů.

Text a foto © Jan Matějů

 

Archiv

Netopýr velký (Myotis myotis) odchycený na lokalitě Johannes, Zlatý Kopec.jpg

okroužkovaný netopýr ušatý (Plecotus auritus), Johannes, Zlatý Kopec.jpg

Přítomnost většího množství netopýrů láká i jejich přirozené nepřátele. Sýc rousný (Aegolius funereus) se bez ohledu na přítomnost lidí dokonce usadil přímo na tyči odchytové sítě..jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj