CZ | DE | EN

Šafrány z Krušných hor

Šafrán je pravděpodobně nejdražším kořením na světě. Také proto se vždy používá jen po špetkách. Na louce ve vsi Rudné nedaleko Nejdku však i v letošním neobvykle dlouhém předjaří kvete „záplava“ šafránů.

Šafrány jsou drobné vytrvalé byliny z čeledi kosatcovitých. Botanici rozeznávají asi 80 druhů, z nichž nejvíce roste ve Středomoří, jihozápadní a střední Asii. Na území České republiky se snad přirozeně vyskytují pouze dva. Světle fialový šafrán karpatský (Crocus heuffelianus), který jako původní druh roste v Beskydech. Jinde, například v Orlických horách, Krkonoších a ve Žďárských vrších, byl vysazen. Druhým je šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus). Tento druh je kromě Alp doma i na Šumavě a v Novohradských horách, jinde v České republice není jeho výskyt považován za přirozený. Oba druhy patří mezi rostliny chráněné zákonem a v červeném seznamu jsou uvedeny jako ohrožené. Šafrány, jakožto luční druhy, ohrožuje především upuštění od tradičního způsobu obhospodařování. Rizikem je intenzifikace hospodaření i zarůstání nekosených luk. Využití jako koření se našich šafránů netýká. Pro sytě červenohnědé či purpurově hnědé čnělky květů je již po staletí ve Středomoří a ve střední Asii pěstován šafrán setý, který kvete na podzim.

O historii výskytu šafránu bělokvětého v Rudném není mnoho známo. Botanik a entomolog Dr. Jakub Maria Alfred Daublebský-Sterneck jej ve své květeně okolí karlovarského (Heimatkunde des Bezirkes Karlsbad – Die Welt der Pflanzen) z roku 1938 neuvádí. Navíc, do širšího povědomí veřejnosti i botaniků se zdejší lokalita dostala až počátkem 90. let 20. století. Šafránů zde v posledních letech přibývá. Kromě tisíců kusů, které vykvétají na louce mezi domy na jihovýchodním úbočí Havraního vrchu, se roztroušeně objevují menší skupinky šafránů i níže v údolí. Třeba na louce u rybníčku pod kostelem.

Výpravu za krásou šafránů si naplánujte na slunečný den. V zamračeném počasí se jejich květy zavírají.

Text a fotografie © Jan Matějů

Použité zdroje

Sterneck J. (1938): Heimatkunde des Karlsbader Bezirkes. Band 5: Welt der Pflanzen. Bezirkslehrerverein, Karlsbad.

Štěpánková J., Chrtek J. jun. & Kaplan Z. (eds.) 2010: Květena České republiky. 8. Academia, Praha.

cs.wikipedia.org

https://botany.cz

Archiv

Šafrán bělokvětý, detail květu.JPG

Šafrány poskytují nektar a pyl prvním probuzeným zástupcům hmyzu.JPG

Šafrány se rozmnožují také za pomoci dceřiných hlíz, a proto často vyrůstají ve skupinkách.JPG

Tisíce rozkvetlých šafránů, Rudné u Nejdku, 31. března 2021.JPG

Za soumraku a při zatažené obloze se květy šafránů zavírají, Rudné, louka u rybníka, 25. března 2017.JPG

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj