CZ | DE | EN

Pupkovka puchýřkatá (Lasallia pustulata) – výživný lišejník

Pupkovka je lupenitý lišejník, jehož stélka dorůstá 10 až 15 cm, v nižších polohách bývá menší. Za sucha je tento lišejník šedohnědý a povrch má jemně ojíněný. Podíváme-li se na stélku lupou, uvidíme na ní také větvené černé výrůstky – izídie, které slouží k rozmnožování lišejníku. Za vlhka se barva stélky mění na tmavozelenou, spíše však zaujme její tvar. Od středu – pupku, kde přirůstá ke skále, jako by byla složena ze samých oválných puchýřků. Pokud se podíváme zespodu, zjistíme, že nejde o puchýře, ale vyklenutá místa. Právě tento znak ji odlišuje od ostatních druhů pupkovek.

Pupkovka puchýřkatá se vyskytuje v Euroasii, severní Americe a v Africe. Roste na kyselých, často i živinami bohatších horninách, na nehostinných místech přímo vystavených slunci a větru. Živiny, kromě podkladu, získává také z prachu, který se na ní usazuje a z ptačího trusu. V České republice se vyskytuje roztroušeně - v červeném seznamu je vedena jako druh téměř ohrožený - v nižších a středních polohách. V našem kraji bychom ji našli třeba na žulových skalách okolo Lokte, na čedičových skalách vrchu Nebesa u Stráže či na znělcové Šemnické skále.

Mimochodem, pokud byste ztroskotali v divočině, tak pupkovka puchýřkatá se podle některých příruček o přežití dá využít jako dobrá potrava, bez vedlejších účinků na metabolismus. Pupkovka je studována jako imunostimulátor a také pro své antioxidační, antimikrobiální a protirakovinné účinky.

Text a fotografie © Jan Matějů

Literatura

Consortium of North American Lichen Herbaria [On-line databáze; https://lichenportal.org ; cit. 2020-03-25.]

Halda J. & Kučera J. (2016): Atlas krkonošských mechorostů, lišejníků a hub 1. Správa Krkonošského národního parku, Vrchlabí, 440 pp.

Kremer B. P. & Muhle H. (1998): Lišejníky, mechorosty, kapraďorosty: Evropské druhy. Průvodce přírodou. Ikar, Praha, 286 pp.

McNab C. (2010). Jak přežít cokoli a kdekoli: Příručka pro přežití za každých podmínek a v jakémkoli prostředí. Grada Publishing, Praha, 320 pp.

NDOP (2020): Nálezová databáze Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. [On-line databáze; portal.nature.cz; cit. 2020-03-25.]

Archiv

Pupkovka puchýřkatá, detail stélky.jpg

Porost mladých pupkovek, Šemnická skála, 2. 4. 2020.JPG

Porost velkých pupkovek na znělcové stěně, Šemnická skála, 2. 4. 2020.JPG

Pupkovka puchýřkatá, rub stélky.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj