CZ | DE | EN

Přikrmování drobných pěvců

– pozor na krmítkovou nákazu!

Řada z nás se snaží nepříznivé zimní období drobným pěvcům nějak usnadnit. V krmítkách nabízíme sýkorkám, vrabcům, pěnkavám zvonkům, kosům, stehlíkům, čížkům a jiným drobným pěvcům různé pochutiny, které jim mají vynahradit zhoršenou dostupnost potravy a zvýšit jejich šance na bezúhonné přežití zimy.

Během posledních let se však ve střední Evropě objevila ptačí choroba, kterou způsobuje cizopasný prvok – bičenka drůbeží (Trichomonas gallinae). Bičenka napadá horní část trávicího traktu (ústní dutinu, hltan, jícen) a především játra ptáků, kteří pak hůře přijímají potravu – mohou uhynout hlady, trpí průjmy a zhoršuje se kondice jejich opeření. Nakažené ptáky poznáme relativně snadno, jsou zesláblí, neteční a mají netypickým způsobem načepýřené peří. Často jim tečou sliny a peří okolo zobáku bývá mokré „umolousané“. V konečné fázi onemocnění jsou ptáci zřetelně vyhublí. Bičenky se šíří přímým kontaktem s infikovanými jedinci nebo z krmiva znečištěného trusem nakažených ptáků.

Pokud byste nakažené ptáky pozorovali na vašem krmítku, je nutné jej okamžitě vyčistit. Odstranit zbytky krmiva a trusu, vydezinfikovat nějakým běžně dostupným prostředkem a krmení nejméně dva týdny přerušit. Prevencí je pravidelné čištění krmítka od zbytků ptačího trusu a především v zabránění přístupu holubů, kteří jsou hlavním rezervoárem nákazy. O své zdraví strach mít nemusíte, bičenka drůbeží není přenosná na člověka ani jiné savce.

Více informací o nákaze, včetně možnosti nahlásit pozorování nemocných ptáku, naleznete na stránkách České společnosti ornitologické (www.birdlife.cz).

Použité informační zdroje:

Vermouzek Z. 2012: Ptačí trichomonóza – krmítková nákaza. http://www.birdlife.cz/index.php?ID=2389 Wikipedia: Trichomonóza ptáků. http://cs.wikipedia.org/wiki/Trichomon%C3%B3za_pt%C3%A1k%C5%AF

Ilustrační foto: Luděk Petrilák, avif.birds.cz

Mgr. Jan Matějů, PhD.

Archiv

Nakažený zvonek zelený_foto Luděk Petrilák.jpg

Trichomonas galinae.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj