CZ | DE | EN

Poznáte petrklíče?

V České republice v současnosti roste celkem šest druhů prvosenek. Tři jsou velmi vzácné – prvosenka nejmenší (Primula minima) se vyskytuje v alpínských společenstvech Krkonoš a prvosenka lysá (P. auricula) roste pouze na jediném špatně přístupném místě na skalách v Moravském krasu. Třetím druhem je prvosenka pomoučená (P. farinosa), která dříve rostla na Frýdecku a dnes je vysazena na jedné lokalitě v Beskydech. Čtvrtou, prvosenku bezlodyžnou (P. vulgaris), všichni dobře známe. Je to ta, která v mnoha barvách květů zdobí záhony, truhlíky, nebo se pěstuje jako pokojová rostlina. Ze zahrádek se občas dostane i do volné přírody, původní zde však není.

Poslední dvě prvosenky, jimž se lidově říká petrklíč, jsou ty, jež nejspíš potkáte při svých procházkách jarní přírodou. Prvosenka vyšší (P. elatior) má nápadné sírově žluté květy a rozkvétá o něco dříve – od března do dubna. Roste v listnatých lesích a hájích, na vlhčích loukách nebo kolem potoků. Podobná prvosenka jarní (P. veris) má květy o něco menší žloutkově žluté a kvete později – od dubna do května. Setkáme se s ní také v listnatých lesích, na mezích a loukách. Na Karlovarsku jsou oba druhy poměrně časté. Až prvosenku vyšší nebo jarní potkáte a poznáte, nezapomeňte přivonět. Jemně voní po ovoci.

Text a fotografie © Jan Matějů

Literatura

BOTANY.CZ (2020): [On-line databáze; https://botany.cz/cs/; cit. 2020-04-20.]

NDOP (2020): Nálezová databáze Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. [On-line databáze; portal.nature.cz; cit. 2020-04-20.]

Archiv

Prvosenka vyšší, Šemnice, 19. 4. 2020.JPG

Prvosenka jarní, Sedlečko, 21. 4. 2020.JPG

Porost prvosenky jarní, Sedlečko, 21. 4. 2020.JPG

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj