CZ | DE | EN

Poslové jara

Příchod jara máme obvykle spojen s prvními květy sněženek, bledulí jarních nebo podbělu a návratem stěhovavých ptáků, například skřivanů nebo špačků. Plazy mezi první „posly jara“ obvykle nepočítáme. Vždyť by podle staré lidové pranostiky měli vylézat až na Sv. Jiří, tedy 24. dubna.

Ne vždy se však dá na lidovou moudrost spolehnout. Dokladem toho může být zmije obecná. Svůj zimní úkryt obvykle opouští v období od poloviny března až do druhé poloviny dubna (Moravec 2015). Vždy to závisí na počasí a také nadmořské výšce lokality. První aktivní zmije tedy bývají pozorovány při teplotách 6–12 °C (Moravec 2015).  Vyšší teploty však mohou zmije na čas probudit i v průběhu zimy. Jednotlivé aktivní zmije byly při výrazných otepleních zaznamenány v Krušných horách dokonce v prosinci a lednu (Moravec 2015).  Výjimečně byly pozorovány i zmije na sněhu!

„Dne 19. ledna r. 1875“, tak psal Brehmovi vrchní štábní lékař Grimm, „stál jsem asi o 3. hodině odpoledni na jihozápadním okraji staré doubravy, plné vyhnilých pařezů, v níž se toho dne loviti mělo. Slunce jasně svítilo a také dosti hřálo; jakkoli všude jinde ještě ležel sníh, byla v lese na mírném svahu půda již sněhu prosta a suchá. Poblíž jednoho z nejkrásnějších pařezů vyhřívala se zmije s tělem nikoli docela svinutým, ani se nehýbajíc“ (Život zvířat, díl III., plazi, obojživelníci a ryby. A. Brehm, upravil F. Bayer).

První se probouzejí samci a svůj náskok před samicemi využívají ke slunění. Potřebují totiž asi měsíc až měsíc a půl slunění k tomu a by dozrály jejich spermie. Teprve poté se mohou pustit do hledání partnerek. Samice se mimo úkryty objevují až později a jejich jarní slunění není tak intenzivní.  Na podzim končí aktivita zmijí obvykle koncem září a v říjnu, kdy zalézají do úkrytů na zimovištích.

Popisky fotek:

1) Zmije obecná na sněhu, z 15. dubna 1973 na Humnickém vrchu. Foto S. Wieser

2) Zmije obecná, pravděpodobně samice, Šemnice 2. dubna 2018. Foto J. Matějů

3) Samice zmije obecné, Myslivny u Božího Daru, 16. května 2006. Foto J. Matějů

 

Text: Dr.Jan Matějů

Archiv

Obr_1.JPG

Obr_2.JPG

Obr_3.JPG

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj