CZ | DE | EN

Mločí probuzení

Bez ohledu na dění v lidské společnosti si příroda stále žije svým tempem a podle svých vlastních evolucí prověřených pravidel. S příchodem jara je zkrátka čas vstávat, poohlédnout se po něčem k jídlu a obvykle také po vhodném partnerovi k rozmnožování. První oteplení již probudilo i mloky skvrnité v údolí bezejmenného potůčku na okraji Oloví. Mloci si partnera sice hledají až v létě a na podzim, ale přesto mají po probuzení ze zimního spánku co dělat. Samice se vydávají k vhodným potůčkům, kde rodí až několik desítek larev. Samci a samozřejmě i samice se snaží nalézt dostatek potravy, aby obnovili své síly po zimě a byli v dobré kondici pro rozmnožování a další zimování.

Výhodou mloků skvrnitých, tedy alespoň z pohledu přírodovědců, je jejich varovná žlutočerná kresba, která je u každého jedince unikátní, podobně jako u nás otisky prstů. Jednotlivé mloky tak lze snadno rozpoznat, aniž bychom je museli trápit nějakým značkováním. Díky tomu víme, že se v okolí krátké štoly, v níž místní mloci zimují, vystřídalo od roku 2013 jedenáct různých jedinců.

Pokud Vás zpráva o mlocích zaujala, podívejte se na stránky časopisu Arnika (http://www.casopis-arnika.cz/). V jeho aktuálním čísle najdete nejen fotografie dalších osmi mloků, kteří zde byli pozorováni, ale i spoustu dalších zajímavostí z přírody Karlovarského kraje.

Text a fotografie © Jan Matějů

Archiv

Dopívající mlok, Oloví, 2020.JPG

Dospělý mlok I, Oloví, 2020.JPG

Dospělý mlok II, Oloví, 2020.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj