CZ | DE | EN

Karlovarské dvojče

Vřídlo a vřídlovec nejsou jediné geologické fenomény známé z Karlových Varů. V jejich blízkém okolí najdeme i zvláštním způsobem srostlé krystaly živce ortoklasu – tzv. karlovarská dvojčata.

Ortoklas je hojný jednoklonný minerál ze skupiny draselných živců – jedná se o hlinitokřemičitan draslíku (KAlSi3O8) s malým podílem dalších látek (Na2O, CaO, MgO a Fe2O3). Jeho tabulkovité nebo krátce sloupcovité krystaly bývají nejčastěji šedobílé, žlutavé či narůžovělé. Jen málokdy je ortoklas průsvitný či dokonce čirý. Vryp má bílý, hustotu 2,5 g/cm³ a tvrdost na stupni 6 Mohsovy stupnice. Ortoklas je podstatnou součástí kyselých hornin, zejména žul, syenitů či trachytů, ale i krystalických břidlic, především rul. V České republice se hojně vyskytuje v žulových pegmatitech například na Písecku, Liberecku, Karlovarsku a v okolí Velkého Meziříčí. Ortoklas je důležitou surovinou sklářského a keramického průmyslu, kde se využívá především pro výrobu glazur.

Srůsty krystalů živců, ale i dalších minerálů jsou v přírodě velmi časté a s ohledem na osy a roviny, podle kterých krystaly srůstají, jsou rozlišovány různé typy s růstových zákonů – jedním z nich je i tzv. karlovarský zákon odvozený ze struktury karlovarských dvojčat. V tomto případě jsou od sebe krystaly posunuty podle pravo-levé osy přičemž vertikální roviny jejich souměrnosti jsou rovnoběžné.

Karlovarská dvojčata byla poprvé popsána z Lokte Josefem Müllerem již na začátku 19. století. Byla též častým předmětem zájmu slavných mineralogů, kteří navštěvovali karlovarské lázně. Mezi jinými se jejich studiem zabývali například J. W. Goethe a hrabě K. M. Šternberg. V mineralogických sbírkách Muzea Karlovy Vary jsou karlovarská dvojčata hojně zastoupena, přičemž reprezentativní kusy můžete díky daru Dr. Zdeňka Macha vidět v naší stálé expozici. Pokud však toužíte po vlastním karlovarském dvojčeti, tak Vám doporučujeme se vypravit do okolí obce Hory či Lokte. Třeba budete mít štěstí a nějaké pěkné najdete.

Použitá literatura:

Svoboda a kol. 1983: Encyklopedický slovník geologických věd, Academia, Praha, 852 pp.

web.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/mineral/ortoklas.html

Obrázky a fotografie

web.natur.cuni.cz/ugmnz/mineral/mineral/ortoklas.html

Jan Matějů a archiv muzea

Archiv

Pravé (vlevo) a levé karlovarské dvojcče, lokalita Hory.jpg

Reprodukce Goethovy vlastnoruční kresby karlovarských dvojčat.jpg

Schéma karlovarského dvojčete.JPG

Schéma krystalu ortoklasu.JPG

Ukázky srůstů karlovarských dvojčat.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj