CZ | DE | EN

Vlčí jámy jsou domovem vzácných plchů zahradních

Pracovníkům přírodovědeckého oddělení Muzea Karlovy Vary se v druhé polovině srpna podařilo potvrdit výskyt plchů zahradních ve Vlčích jamách.

Spatřit na vlastní oči plcha zahradního není snadné. Drobný hlodavec, huňatým ocasem poněkud připomínající malou veverku, patří mezi nejvzácnější savce České republiky. Vyskytuje či vyskytoval se poza na několika lokalitách na Šumavě, ojediněle v Českém lese, ve Smrčinách, v Krušných horách a ještě v Labských pískovcích. Zcela výjimečně byl zaznamenán také v Českém středohoří a Brdech.

Tento hlodavec patří mez zákonem chráněné, kriticky ohrožené druhy. „V Krušných horách byl v minulosti doložen výskyt plcha zahradního pouze osmkrát, na sedmi různých lokalitách. Ve 20. století tu byl naposledy zachycen v roce 1975. Znovu byl jeho výskyt zjištěn, díky šťastné náhodě, o třicet pět let později, v roce 2010. Na lokalitě Vlčí jámy u Horní Blatné si pracovnice ochrany přírody z CHKO Beskydy, zde na dovolené, všimla uhynulých mláďat plcha ležících u turistické stezky,“ vysvětlujepřírodovědec karlovarského muzea Jan Matějů. Později toho roku byli při kontrolním odchytu uloveni a vzápětí vypuštěni na svobodu tři plchové. Dospělá samice a dvě mláďata.

Letos v létě se přírodovědci pokusili ověřit, zda se plch zahradní na lokalitě stále vyskytuje. „Původně jsme se ve spolupráci s kolegy ze Správy CHKO Slavkovský les snažili o odchyt plchů do živochytných pastí. Tento pokus byl ale neúspěšný. Později nás napadlo zkusit plchy zaznamenat pomocí fotopastí. Podařilo se,“ říká Matějů.

Dvě fotopasti nastražené v jámě Wolfgang nasbíraly desítky snímků plchů. „Na fotografiích lze zřetelně rozlišit dospělé plchy i mláďata, v několika případech přilákala návnada i dva plchy najednou.“ Znamená to, že populace plcha zahradního na lokalitě Vlčí jámy stále přetrvává a úspěšně se rozmnožuje.

Zda je v zachovalé přírodě západního Krušnohoří populace plchů ojedinělá, nebo se vyskytují i jinde, si odborníci zatím netroufají odhadovat. „V příštích letech se pokusíme uskutečnit podobné průzkumy ve větším měřítku i na dalších lokalitách v Krušných horách. A uvidíme,“ dodává Jan Matějů.

Plch zahradní (Eliomys quercinus)

– vzácný, v České republice kriticky ohrožený, chráněný druh hlodavce

– délka těla 11–12 cm, s ocasem přibližně dvojnásobek

– váha 60–140 gramů

– kožich má svrchu hnědošedý, břicho bílé, výrazným znakem je černá páska sahající od čumáku přes oko až za uši

– živí se hmyzem a bezobratlými živočichy, semeny stromů a lesním ovocem, přilepšuje si drobnými savci, ptačími mláďaty nebo vejci

– výhradně noční tvor

– zimuje od října do konce dubna

– po probuzení ze zimního spánku nastává doba páření, po zhruba třítýdenní březosti samice rodí obvykle 3–6 mláďat

– jen vzácně se dožívá 5–6 let

RNDr. Jan Matějů, Ph.D.

Archiv

Dospělý plch zahradní odchycený ve Vlčí jámě v roce 2010_foto Přemysl Tájek.JPG

plch - fotopast.jpg

Vlčí jáma - pohled od vstupu ze západní strany 06_08_2014_foto Jan Matějů.JPG

Vlčí jáma - pohled z východního okraje, 6. 8. 2014, foto Jan Matějů.JPG

Vlčí jáma v zimě, 3. 1. 2021, foto Jan Matějů.JPG

Vlčí jámy, historické foto, archiv J. Matějů.jpg

Instagram
Facebook
Twitter


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin

Kudyznudy.cz - tipy na výlet
Vyletnik.cz - hrady a zámky, rozhledny, cyklotrasy a další tipy na výlety
Kam na výlet Karlovarský kraj