CZ | DE | EN

Exponát měsíce

Muzeum má na 50 000 sbírek - přírodověda, archeologie, numismatika, cín, militária, památky střeleckého spolku, umělecká řemesla, porcelán, sklo, obrazy, grafika, plastika, kovy, národopis a knihovna. V muzeu je soustředěna bohatá dokumentace k dějinám regionálního i celostátního lázeňství.

Každý měsíc vám představíme předmět z našeho bohatého sbírkového fondu.

Vřídlovcová kazeta s vedutou

Kazeta vykládaná vřídlovcem s malovanou vedutou Vřídla. Předmět výtečné výtvarné úrovně.

kolem roku 1850 - 1860

délka 17 cm, šířka 14 cm, výška 7 cm

př.8/2009 fond NmK ve 2.stupni evidence dosud nekatalogizován

Dřevěná šperkovnice s víkem intarzovaným vřídlovcem a  malovanou vedutou s námětem Karlových Varů. Stav malby je intaktní a je mimořádné umělecké kvality. Vřídlovcové kazety s malovanou vedutou bývaly méně obvyklé. Dýha je na dvou místech mírně poškozena

Suvenýr z Karlových Varů

Mezi oblíbené suvenýry z cesty do lázeňského města byly a jsou umělecké předměty vykládané vřídlovcem. Karlovarské muzeum disponuje bohatým sbírkovým fondem, jež vykazuje různorodost umělecky zpracovaných předmětů suvenýrové povahy - prsteny, brože, kravatové jehlice, přívěsky na řetízky, kazety různých tvarů a velikostí, křížky závěsné i stolní, rámečky na fotografie, obaly na diář, násady na pero, pouzdro na brýle atd.

Vřídlovcová kazeta s vedutou Vřídla, jež muzeum zakoupilo v roce 2009, obohatila dosavadní spekrum sbírky, kde doposud podobný artefakt s malovaným víkem chyběl.

obr.1 intarzované víko kazety.JPG

obr.2 detail veduty.JPG

obr.3 celkový pohled.JPG

obr.4 vnitřní stav kazety.JPG

Krajské muzeum Karlovarského kraje
Muzeum Karlovy Vary letos slaví
150 let od založení.


Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
Datová schránka: IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin