Exponát měsíce

Muzeum má na 50 000 sbírek - přírodověda, archeologie, numismatika, cín, militária, památky střeleckého spolku, umělecká řemesla, porcelán, sklo, obrazy, grafika, plastika, kovy, národopis a knihovna. V muzeu je soustředěna bohatá dokumentace k dějinám regionálního i celostátního lázeňství.

Každý měsíc vám představíme předmět z našeho bohatého sbírkového fondu.

Vřídlovcová kazeta s vedutou

Kazeta vykládaná vřídlovcem s malovanou vedutou Vřídla. Předmět výtečné výtvarné úrovně.

kolem roku 1850 - 1860

délka 17 cm, šířka 14 cm, výška 7 cm

př.8/2009 fond NmK ve 2.stupni evidence dosud nekatalogizován

Dřevěná šperkovnice s víkem intarzovaným vřídlovcem a  malovanou vedutou s námětem Karlových Varů. Stav malby je intaktní a je mimořádné umělecké kvality. Vřídlovcové kazety s malovanou vedutou bývaly méně obvyklé. Dýha je na dvou místech mírně poškozena

Suvenýr z Karlových Varů

Mezi oblíbené suvenýry z cesty do lázeňského města byly a jsou umělecké předměty vykládané vřídlovcem. Karlovarské muzeum disponuje bohatým sbírkovým fondem, jež vykazuje různorodost umělecky zpracovaných předmětů suvenýrové povahy - prsteny, brože, kravatové jehlice, přívěsky na řetízky, kazety různých tvarů a velikostí, křížky závěsné i stolní, rámečky na fotografie, obaly na diář, násady na pero, pouzdro na brýle atd.

Vřídlovcová kazeta s vedutou Vřídla, jež muzeum zakoupilo v roce 2009, obohatila dosavadní spekrum sbírky, kde doposud podobný artefakt s malovaným víkem chyběl.

obr.1 intarzované víko kazety.JPG

obr.2 detail veduty.JPG

obr.3 celkový pohled.JPG

obr.4 vnitřní stav kazety.JPG

6   2

2017

sledujte novinky z rekonstrukce

..o dění vám přinášímě průběžné informace, otevření muzea v KVse kvapem blíží..

1   1

2017

NOVÝ ROK 2017

Všem našim příznivcům přejeme krásný nový rok a těšíme se na příští setkání s vámi na našich akcích a také v nové expozici, kterou budeme již brzy otvírat.

 

 

30   11

2016

otvírací doba v lednu

Jak budeme mít otevřeno, čtete v záložce PROBÍHAJÍCÍ.