CZ | DE | EN

Exponát měsíce

Muzeum má na 50 000 sbírek - přírodověda, archeologie, numismatika, cín, militária, památky střeleckého spolku, umělecká řemesla, porcelán, sklo, obrazy, grafika, plastika, kovy, národopis a knihovna. V muzeu je soustředěna bohatá dokumentace k dějinám regionálního i celostátního lázeňství.

Každý měsíc vám představíme předmět z našeho bohatého sbírkového fondu.

Plastiky Žena na lvu a Tančící pár od W. Russe

V muzejní sbírce fondu plastik se nacházejí mimo jiné i dva předměty od významného a vysoce ceněného regionálního umělce Williho Russe.

Tančící pár inv.č. Up 217, pálená hlína barevně glazovaná, 1.polovina 20.stol., v. 65 cm, základna o rozměrech 44 × 33 cm.

Plastika představuje  tančící selku a sedláka oblečené „po egerlandsku“. Muž drží v levém podpaží deštník. Figury ukazují starší pár a podle výrazu obličejů jsou obě postavy v dobrém rozmaru a zdá se, že jsou šťastné. Můžeme si povšimnout, že dvojice je zachycena při tanci, ale podle deštníku můžeme snad usuzovat na to, že se jedná o nečekané setkání a pár se radostí spolu zatočil několikrát v kole.

Žena na lvu inv.č. Up 439, pálená hlína barevně glazovaná, 1.polovina 20.stol., v. 42,7 cm.

Postava ženy oblečená v řasených šatech zdobenými loveckými a rostlinnými motivy. Přes paže má žena přehoz, který patrně sklouznul z jejích ramen. Dáma stojí na hřbetě lva, zvíře se jí krčí pod nohama, ale netváří se nijak zkroušeně. Tento motiv je velice starý a pochází již ze středověku. Podobně bývala zobrazována Panna Marie. Ta stála na hřbetě lva a zašlapávala jej do země coby symbol hříchu a zla (ve Zjevení sv. Jana je ve 13. kapitole zmínka o šelmě v podobě levharta se lví hlavou, která sestupuje na Zemi). Tyto motivy se objevují od 14. století, později v barokní době lva vystřídal had. Toto dílo tak kombinuje náboženský mariánský motiv s moderními prvky art deco. Triumfující žena je zobrazena jako femme fatale první poloviny 20. století s moderním účesem a šaty.

Kdo byl Willi Russ (1888 – 1974)?

Výtvarný umělec se narodil ve městečku Schönfeld, dnes Krásno. Střední keramickou školu absolvoval v Trnovanech u Teplic, další vzdělání získal ve Vídni. V hlavním městě rakousko-uherské monarchie začal pracovat ve svém prvním ateliéru a zde se rovněž oženil s krásenskou rodačkou Annou Ruppertovou. Po vzniku Československé republiky se s rodinou vrátil do rodného Krásna. Zde se věnoval například výrobě předmětů v moderním stylu art deco, později se do jeho práce promítly křesťanské motivy (např. vrch Kreuzberg nad Krásnem). Za II. světové války vytvořil své, směle řečeno, životní dílo – tzv. Chebská kamna. Ta byla vytvořena na žádost nově vzniklého Národopisného muzea v Chebu.  V roce 1946 byl i se svou rodinou odejit do Bavorska, kde v obci Merkerhausen roku 1974 zemřel.

Bc. Marcel Paška

Zdroj: Zbyněk Černý, Willy Russ, sochař a keramik

tančící pár Up 217.JPG

Up 217 - detail muže.JPG

žena na lvu Up 439.jpg

Willy Russ kolem 1960.jpg

WR u modelu JWG, atelier Krásno 1932.jpg

WR při modelování kamen podzim 1841.jpg

Chebská kachlová kamna WR.jpg

detail kachle masopust.jpg

keramicke značky Willyho Russe.jpg
Muzeum Karlovy Vary
příspěvková organizace
Karlovarského kraje
IČ: 72053810
IDDS:nyws35c
sekretariat@kvmuz.cz
Admin